Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Gazdálkodás és menedzsment
Tema, učno področje
Értékpapírok, a kötvény
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Információs műveltség
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Szakmai fogalmak, jelenségek, összefüggések megismerése.
Metoda poučevanja
csoport munka
Cilji učenja in razvoja
A tanulók megismerik a kötvényt, mint befektetési formát. Különbséget tudnak tenni az egyes kötvénytípusok között.
Koncepti
Kötvény fogalma, diszkontkötvény, opciós kötvény, vállalati kötvény, államkötvény
Potrebna orodja
számítógép, projektor, tábla, filc
Trajanje
45 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Ráhangolódás - 5 perc

A tanár megkérdezi, hogy milyen befektetési formát ismernek a diákok. "Mit csinálnál 3 millió Forinttal?

Alkalmazott digitális eszköz: Mentimeter szófelhő.

Izvajanje učne ure/projekta

1. Új ismeretek feldolgozása - 10 perc 

A kötvény fogalma és a különböző kötvénytípusok bemutatása.

Tanári magyarázat prezentáció segítségével.

Alkalmazott digitális eszköz: 

  • Interaktív tábla vagy projektor
  • ChatGPT, 

Módszer: tanári magyarázat (Gamma oldalon készített prezentáció)

2. Csoportmunka - 15 perc

A tanulók megismerik a kötvények típusait, működését, és gyakorlati példákon keresztül megértik, hogyan számítható a hozam és milyen kockázatok jellemzőek.

Csoportbeosztás és szerepek

Minden csoportban javasolt 4 fő:

  • Elemző: összegyűjti az információkat
  • Számoló: hozamokat, árazást számol
  • Összefoglaló: elkészíti a csoport „kötvénycsomagját”
  • Előadó: bemutatja az eredményeket

Minden csoport más típusú kötvénnyel foglalkozik. 

A csoportok a saját kötvényük alapján készítenek egy befektetési csomagot, amelynek a célja:

  • biztonság és stabil hozam (konzervatív portfólió), vagy
  • magasabb hozam (kockázatosabb portfólió), vagy
  • infláció elleni védelem (védelmi portfólió)

Elvárás:

  • minimum 3 kötvénytípust kell kombinálni
  • rövid indoklás minden választott elemhez. 

A feladat elkészültével a csoportok bemutatják eredményeiket.

3. Közös osztályfeladat - 7 perc

A diákok az órán tanultak alapján önállóan összepárosítják a kötvénytípusokkal kapcsolatos meghatározásokat a fogalmakkal. 

4. Összegzés, rendszerezés - 5 perc

"Amit ma biztosan megtanultam a kötvényekről: ............."

"Amit ma megjegyeztem a kockázatról és a hozamról: .............."

"Amit ma tanultam magamról, mint befektetősről: ........."

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Google Tanterem
Mindmeister
Načrt vrednotenja

A tanár szóbeli és fejlesztőértékelést alkalmaz.

Diferenciacija

A csoportok kialakítása differenciálás módszerével történik. Minden csoportba kerülnek jó és kevésbé jó képességű diákok. A diákok így egymástól is szereznek információkat, tanulhatnak egymástól.

Domača naloga, projektna naloga

Házi feladat feladása - 3 perc

A diákok megnézik a videót és kijegyzetelik a különbséget a részvény és a kötvény között!

https://youtu.be/csp0-3VHWzY

A házi feladat megoldásait a diákok a Google Tanterembe töltik fel.