Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Társadalomtudományok, újságírás és tájékoztatás
Tema, učno področje
A zsidó, a keresztény és az iszlám vallás
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
A vallások közös pontjainak és eltéréseinek felfedezésével átfogóbb vallási összkép kialakítása
Metoda poučevanja
csoportmunka AI-alapú
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
A tanóra végére a diákok képesek legyenek átlátni a monoteista vallások közös gyökereit és tanításaikban, szokásaikban megnyilvánuló eltéréseket is.
Koncepti
monoteizmus, zsidó, Tóra, Tízparancsolat, Biblia, Mózes, Ábrahám, szabbat, Jézus, Hegyi Beszéd, Messiás, vasárnap, karácsony, húsvét, próféta, ima, Mohamed, Mekka, Medina, Jeruzsálem, 5 alappillér, Allah, Jahve, Korán
Potrebna orodja
okostelefon, laptop, projektor
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Az órát 11. évfolyamos emelt történelmet tanuló csoportnak terveztem. Előzetesen kiadott tananyag a 9-es történelem tankönyvben a zsidó, keresztény és iszlám vallásról tanultak átismétlése és Prezivel kiselőadás készítése 3 előre megbeszélt csoportban és kiadott szempontok alapján.  (szempontok: mikor, hol alakult ki a vallás, ki az alapító, szent könyve, főbb tanításai, ünnepei, szimbólumai)

Átnézendő tananyagok az előadásokhoz:

zsidó vallás:

https://www.nkp.hu/tankonyv/tortenelem_9_nat2020/lecke_02_006

kereszténység:

https://www.nkp.hu/tankonyv/tortenelem_9_nat2020/lecke_02_007

iszlám:

https://www.nkp.hu/tankonyv/tortenelem_9_nat2020/lecke_03_009

 

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

 1. Ráhangolódás (2 perc)

  • Tanári kérdés: „Mit jelent a monoteizmus? Melyik népnél jelent meg először és miben különbözik a politeizmustól?
  • A tanulók nevezzenek meg politeista és monoteista vallásokat. 
Izvajanje učne ure/projekta

2. Az előzetesen kiadott feladat szempontjai  alapján a 3 csoport prezentációja a 3 vallásról.  (15 perc)

3. AI-eszközökkel végzett csoportmunka (15 perc)

A tanulók három csoportban dolgoznak: zsidóság, kereszténység, iszlám.

  1. ChatGPT feladat:
    • Minden csoport megfogalmaz egy kérdést az „ő” vallásáról (pl. „Melyek a zsidó vallás legfontosabb ünnepei?”), és AI-tól kér választ.
  2. AI-képalkotó feladat:
    • A tanulók képet készítenek az AI segítségével, ami bemutatja a vallás egy jellemzőjét (pl. Jeruzsálemi Templom, keresztény templom, mekkai Kába-kő).
    • A képeket a tanár kivetíti vagy a csoportok bemutatják.

4. Közös összegzés (8 perc)

  • A csoportok bemutatják a rövid összefoglalót és a vizualizációt.
  • A tanár kivetít egy összehasonlító táblázatot (pl. alapító, szent könyv, szimbólum, vallási központ, ünnepek), amit papír alapon a tanulók is megkapnak.
  • A tanulók kiegészítik a saját jegyzetfüzetükben. ( ez maradhat házi feladatnak is)
  • 5. Reflexió, értékelés (5 perc)
  • Kérdés a tanulóknak: „Milyen új dolgot tanultál ma a vallásokról, amit korábban nem tudtál?”
  • Rövid megbeszélés az AI használatáról: „Segített-e jobban megérteni a témát az AI?”

 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Canva
ChatGPT
Prezi
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
NKP okostankönyv történelem 9. évfolyam, A sorozat
Načrt vrednotenja

Az óra folyamán a tanulói csoportokat a tanár szóban értékeli , illetve egymásnak is adhatnak visszajelzést az egyes csoportok munkájáról.