Arany János nagykőrösi balladái – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Nem jellemző
Tema, učno področje
Arany János balladaköltészete
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kezdeményezés és önirányítás
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
kommunikáció
Metoda poučevanja
csoportmunka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Eredeti szerző
Palotas.Zsuzsa
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére a diákok képesek lesznek összegezni a ballada műfaji sajátosságait, megfogalmazni a szerkezeti felépítés, történetvezetés, tematika, motívumok kapcsán tapasztalt hasonlóságokat és különbségeket
Koncepti
balladai konfliktus, tragikum, bűn és bűnhődés motívuma, többszólamúság, a balladai homály, szaggatottság, líraiság, drámai elemek
Potrebna orodja
digitális tábla
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Mindhárom balladát előzetesen feldolgoztuk az alábbi szempontok szerint: téma, cselekményszálak, szereplők közti viszonyrendszer.    

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Az Arany balladaköltészetével kapcsolatos ismeretek felelevenítése:

https://zanza.tv/irodalom/romantika/arany-janos-balladakolteszete

Az elhangzottak rögzítése Kahoot segítségével:

https://create.kahoot.it/share/arany-nagykorosi-balladai/b6aaf7bb-2e60-487f-8900-0bff1c792014

Izvajanje učne ure/projekta

Csoportokba rendeződés és a feladatok leosztása

I. feladat

1. Az első csoport keressen közös és eltérő motívumokat az adott balladákban, majd értelmezze őket!

2. A második csoport vizsgálja meg a ballada előadásmódját! Milyen cselekménymozzanatokra kerül a hangsúly, mely részletek maradnak homályban? Röviden összegezzék a tapasztalataikat!

3. A harmadik csoport vizsgálja a ballada műfaji jellemzőit! Tematikailag milyen típusba sorolhatóak a balladák? Indokolják válaszaikat!  

4. A negyedik csoport elemezze a balladákban kibontakozó konfliktust, annak okát és következményeit!

5. Az ötödik csoport vizsgálja a balladák szerkezeti sajátosságait! Hány cselekményszálon fut a történet, jellemzőek- e az egyidejű, párhuzamos cselekményszálak? Mi jellemző a történetvezetésre (lineáris, retrospektív, körkörös)? Indokolják válaszaikat!

II. feladat

Minden csoport 2-3 percben beszámol a csoport eredményeiről.

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Kahoot
Tankockák (Learningapps)
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
zanzatv
Načrt vrednotenja

A csoportok értékelik, ha szükséges, kiegészítik egymás válaszait, megoldásait.

A tankocka segítségével összefoglalják közösen a ballada műfaji sajátosságait, az órán szerzett tapasztalatokat, információkat.

https://learningapps.org/watch?v=phuzodu6a22

A tanár értékeli a diákok munkáját.