- Prijava ali Registracija za objavo komentarjev
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Nem jellemző
Tema, učno področje
állampolgárságra és demokráciára nevelés
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Kommunikáció és együttműködés
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Történelmi tájékozottság, Forráselemzés, Rendszerező gondolkodás, Problémaérzékenység
Metoda poučevanja
csoportmunka
frontális beszélgetés
kiscsoportos prezentáció
digitális kvíz
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
megismerik az EU kialakulását, felépítését, intézményeit, felismerik a demokrácia és az állampolgári részvétel európai dimenzióját, képesek lesznek az EU működését a magyar állami berendezkedéssel összehasonlítani
Koncepti
Európai Unió, Integráció, EU intézmények,
Potrebna orodja
Projektor/laptop, EU térkép (papíralapú vagy digitális), Nyomtatható/felhasználható EU-kvízlapok, Digitális eszközök (telefon/tablet kvízhez – pl. Kahoot vagy Google Űrlap), Flipchart, színes filcek, Prezentációs diasor (EU-intézmények képes vázlata)
Trajanje
45
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt
Cél: ráhangolás – „Mi közöm nekem az EU-hoz?”
- Kérdés a diákokhoz: „Hallottátok már azt, hogy az EU megmondja, hány deci lehet a borosüveg? Vagy hogy tilos a hajlított uborka?”
- Rövid vitaindító: tévhitek az EU-ról – vicces (de valós) példák.
- Célkitűzés ismertetése: „Ma megnézzük, hogy mi is valójában az EU, hogyan működik, és miért fontos ez nektek, diákokként és állampolgárokként.”
Izvajanje učne ure/projekta
1. RÖVID TANÁRI ISMERTETÉS (8 perc)
PowerPoint-diák alapján:
- EU története (Római Szerződés, Maastricht, Schengen, Lisszabon)
- Intézmények (Európai Parlament, Bizottság, Tanács, Bíróság stb.)
- Tagállamok – döntéshozatal folyamata
- Magyarország szerepe az EU-ban
2. KISCSOPORTOS FELADAT: EU-INTÉZMÉNY KÁRTYAJÁTÉK (12 perc)
- 7 csoport (3 fő/csoport) → minden csoport egy EU-intézményt húz
- Feladat: szerepjáték – ők képviselik az adott intézményt
- Rövid bemutatás, mit csinálnak, hogyan működnek (plakátra vagy digitális prezentációra felírják)
3. DIGITÁLIS KVÍZ – „Túlélő az EU-ban” (10 perc)
- Kahoot vagy Google Forms alapú 8 kérdéses kvíz
- Kérdések például:
- Melyik ország NEM EU-tag?
- Milyen feladata van az Európai Bizottságnak?
- Melyik évben csatlakozott Magyarország?
- Hol van az Európai Parlament székhelye?
4. KÖZÖS REFLEXIÓ ÉS DIÁKÖNKORMÁNYZAT PÁRHUZAM (5 perc)
- Miért fontos, hogy a polgárok beleszóljanak a döntésekbe?
- Hasonlóságok az EU és a diákönkormányzat működése között
5. ZÁRÓKÖR ÉS KÉRDEZZ-FELELEK (5 perc)
- „Mi az, amit biztosan megjegyeztél?” – körkérdés
- „Miért jó neked, hogy Magyarország EU-tag?”
Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Načrt vrednotenja
Megértés ellenőrzése:
- Digitális kvíz pontszámai alapján
- Kiscsoportos bemutatók (információk helyessége)
- Zárókör során elhangzott tanulságok
Visszacsatolás:
- Tanár rövid szóbeli értékelése a csoportmunkára és aktivitásra
- Kérdőív vagy online kérdés (pl. mentimeter): „Mi volt a leghasznosabb info számodra?”