A nonverbális kommunikáció

  • Makán-Sebestyén Stella
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Nem jellemző
Tema, učno področje
Magyar nyelv és irodalom
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Produktivitás és számonkérhetőség
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Társadalmi és kultúrák közötti készségek
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Új tananyag bevezetése
Metoda poučevanja
csoport és pármunka
egyéni és páros munka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére a diákok elsajátítják a nonverbális kommunikációval kapcsolatos fogalmakat, és képesek lesznek felismerni a nonverbális jelzéseket.
Koncepti
kommunikáció, nonverbális kommunikáció, gesztus, térközszabályozás, mimika, embléma, vokális jelek, testtartás, kronemika
Potrebna orodja
Számítógép, okostábla, projektor, füzet, tankönyv, tabletek
Trajanje
45
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

A kommunikáció fogalmának átismétlése az adott tankönyvi részből.

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Ráhangolódás: néhány kép mutatása a nonverbális kommunikációval kapcsolatban (ppt), a diákok feladata felismerni azokat, illetve a következő tanári kérdés hangzik el: Lehet-e kommunikálni szavak nélkül? Ha igen, hogyan?

Ötleteljünk! 

Táblakép: nonverbális kommunikáció fogalma középen, a gyerekek egyesével írhatnak ötletet a táblára, azzal kapcsolatban, hogyan lehet szavak nélkül kommunikálni (pl. mimika, testtartás stb.)

Cél: a nonverbális kommunikáció fogalmának megismerése, érzelmek felismerése. (8 perc)

Izvajanje učne ure/projekta

Ezután: tanári magyarázat következik (10 perc) ppt segítségével a nem nyelvi jelek és azokhoz kapcsolódó fogalmak megismerése. 

Következő feladat: A tanulók 2-3 fős csoportokban dolgoznak. Minden csoport húz egy helyzetkártyát, majd szavak nélkül eljátssza az azokon található szituációs kártyákat. A többiek feladata kitalálni, milyen szituációt láttak, és milyen érzelmek játszottak szerepet a szituációkban, illetve elmondják, milyen nem nyelvi jelek segítettek mindezek felismerésében. (20 perc)

Záró, összegző feladat: egy kvíz a tanórán szerzett ismeretekkel kapcsolatban. (https://notebooklm.google.com/notebook/9bf98309-18f5-4fd5-874a-0f98c543f8b0/artifact/125892a4-e3eb-4ab2-91b8-fb80d2ac5db0?utm_source=nlm_web_share&utm_medium=google_oo&utm_campaign=art_share_2&utm_content=&utm_smc=nlm_web_share_google_oo_art_share_2_) Tableten oldják meg a diákok miután megosztom velük a linket.  (5 perc)

Befejezés: Tanári magyarázat, tanulók értékelése, házi feladat feladása (2 perc)

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Google NotebookLM
Načrt vrednotenja

Szóbeli értékelés, dicséretek az elvégzett feladatok után, illetve a kvíz esetében "kisötöst" lehet kapni, ha jól sikerült.

Diferenciacija

A csoportfeladatnál (szituációs jelenetek) a szerepek differenciálhatók.

Bátortalanabb tanuló lehet megfigyelő vagy jegyzetelő. Kommunikatívabb tanuló vállalhatja az eljátszást. Gyengébb tanulók egyszerűbb érzelmeket játszanak el: öröm, félelem, harag. Haladók összetettebb helyzeteket kapnak: irónia, zavar, türelmetlenség, bizonytalanság.

Kvíz esetében a gyengébb tanulók több időt kapnak a megoldására.

Domača naloga, projektna naloga

Képfelismerés (érzelmek), szituációs feladatok, kvíz