So schmeckt die Welt

  • Pokol Szilvia
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Egészségügy, jólét, szociális szakmák
Tema, učno področje
Die Mahlzeiten
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Kommunikáció és együttműködés
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Mondatalkotási képesség fejlesztése, szókincsbővítés, beszédkészség fejlesztése
Metoda poučevanja
kutatás-felfedezés
Cilji učenja in razvoja
A tanulók el tudják mondani, mit reggeliznek, ebédelnek, vacsoráznak.
Koncepti
fő étkezések, ételek, italok nevei
Potrebna orodja
okostábla. számítógép, projektor
Trajanje
45 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt
  1. Motiváció: 
    - Was isst du zum Frühstück?
    - Wann isst du zu Mittag?

    Cél: előzetes tudás aktiválása, ráhangolódás az óra témájára

Izvajanje učne ure/projekta

2. Az új tananyag elsajátítása:
Szókincs bemutatása képekkel - tankönyv képei ill. kivetítem az ételeket
A tanulók az új szavakat leírják a szótár füzetbe. 

3. Szóbeli gyakorlás, az új szavak alkalmazása szóban, a kommunikácós képesség fejlesztése:
- Was isst du zum Frühstück, zu Mittag, zu Abend? 
- Was trinkst du dazu?
- Was ist dein Lieblingsessen?

4. Írásbeli gyakorlás:
a) Betűrejtvény: az ételeknek összekeveredtek a nevei, találd ki, melyik az, írd le névelővel együtt!  
b) Képleírás: Nézd meg a képet és válaszold meg a kérdéseket:
- Was isst Monika zum Frühstück?
- Was trinkt sie dazu?  
c) Mondatalkotás:
   essen - wir - am Morgen - Butterbrot mit Schinken
   die Familie - trinken - zu Abend - Mineralwasser
   zu Mittag - essen -  Peter - Obstsuppe - Pizza - und
   trinken - ihr - zum Frühstück - was (?)
   essen - ich - immer - Käse

5. Összefoglalás:
   PPT megtekintése, értelmezése, 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Načrt vrednotenja

Téma: Mahlzeiten
Időtartam: folyamatos (óra közben + óra végén)

Értékelési célok:

  • Szókincs használata (ételek, italok, étkezések)
  • Egyszerű mondatok alkotása jelen időben
  • Kommunikációs készség (kérdés–válasz)
  • Kiejtés és érthetőség

    Diagnosztikus értékelés:

  • Módszer: szóbeli kérdések
  • Was isst du zum Frühstück?
  • Was trinkst du am Abend?
  • Mit figyelünk:
  • Alapszókincs megléte
  • Egyszerű válaszadás képessége
  • Cél: kiindulási szint felmérése
  • 📌 Megfigyelési szempontok:

  • Részt vesz-e a tanuló az aktivitásokban
  • Helyesen használja-e az új szavakat
  • Tud-e egyszerű mondatokat alkotni
  • 📌 Eszközök:

  • Tanári megfigyelés
  • Rövid visszajelzés szóban:
    • „Sehr gut!”
    • „Achte auf das Verb!”

      Szummatív (óra végi) értékelés:

  • Írj 3–5 mondatot:
  • Mit eszel reggelire, ebédre, vacsorára

     

Diferenciacija

Mivel a mondatalkotás mindig nehezebben megy a tanulóknak, ezen az órán ezt feladatot diferenciált munkaformában valósítjuk meg: egy jobb képességű és egy gyengébb képességű tanuló, tehát páros munkában oldják meg a feladatot.

Domača naloga, projektna naloga

Házi feladat: 
Rajzold le egy napi menüdet és írd le németül a mondatalkotás szabályait figyelembe véve!

Priponka
Mahlzeiten.pptx (24.13 MB)