Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Pedagógia, oktatás
Információs és kommunikációs technológiák
Tema, učno področje
Mobiltechnológiai ismeretek
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kezdeményezés és önirányítás
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Ismeretszerzés; tanult, meglévő tudás rendszerezése; Csapatmunka és együttműködés; Prezentációs készségek
Metoda poučevanja
Magyarázat frontálisan
csoport munka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
A tanulók megismerik: a mobiltechnológia fogalmát, a mobileszközök (okostelefon, tablet, e-book, okosóra stb.) jellemzőit, a mobil operációs rendszerek (Android, iOS) alapvető tulajdonságait, a mobil és hagyományos számítógépes eszköz
Potrebna orodja
Számítógépek, projektor, internet
Trajanje
45 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Az óra elején rövid beszélgetéssel aktiválom a tanulók előzetes tudását: megkérdezem, milyen mobileszközöket használnak a mindennapokban, és milyen feladatokra. Közösen összegyűjtjük, miben különbözik egy okostelefon vagy tablet a hagyományos számítógépektől. Ezzel ráhangoljuk a csoportot a mobiltechnológia témájára. A tanulók áttekintik az óra céljait, majd felidézzük a korábbi órákon tanult digitális eszközhasználati alapelveket, amelyek segítik a további munka megértését.

Izvajanje učne ure/projekta

I. Bevezetés, ráhangolódás – 5 perc

  • Kérdések:
    • „Milyen mobileszközöket használtatok ma reggel?”
    • „Miben különbözne a napotok mobil nélkül?”
  • Cél: az érdeklődés felkeltése, előzetes tudás aktiválása.

II. Új tartalom feldolgozása – 20 perc

1. A mobiltechnológia bemutatása – 5 perc

  • rövid tanári magyarázat képekkel: okostelefon, tablet, e-book, okosóra, fitnesz karkötő stb.
  • rámutatás a tankönyv mobilos tartalomkészítésről szóló fejezeteire (pl. videók készítése mobiltelefonnal, 63–66. oldal környékén – mobileszközök funkcionális bemutatása) 

2. Mobil operációs rendszerek – 5 perc

  • Android / iOS összehasonlítása:
    • felület,
    • alkalmazásbolt,
    • testreszabhatóság,
    • kompatibilitás.

3. Mobileszközök és hagyományos számítógépek összehasonlítása – 10 perc

A tanár vezetésével összehasonlító táblázat készül:

  • hordozhatóság,
  • energiafogyasztás,
  • teljesítmény,
  • beviteli mód (érintés vs. billentyűzet/egér),
  • felhasználási területek.

III. Csoportmunka – 15 perc

Feladat

A tanulók 4–5 fős csoportokban dolgoznak.
Minden csoport egy mobileszközt kap:

  • laptop
  • okostelefon
  • tablet
  • okosóra
  • e-book olvasó

A csoport feladatai

  1. Gyűjtsék össze az eszköz:
    • fő hardverjellemzőit,
    • operációs rendszerét,
    • legfontosabb funkcióit.
  2. Hasonlítsák össze egy hagyományos számítógéppel (PC-vel):
    • előnyök,
    • hátrányok,
    • milyen tevékenységhez melyik a jobb.
  3. Készítsenek egy mini-posztert vagy digitális diákat a bemutatáshoz.

IV. Prezentációk – 5 perc

Minden csoport 1–2 percben bemutatja a saját eszközét és összehasonlítását. - visszajelzés adunk
 

V. Összegzés, reflektálás – 3 perc

  • Fogalmak megerősítése: mobiltechnológia, mobileszköz, mobil OS.
  • Kérdések:
    • Mik az okostelefonok legnagyobb előnyei?
    • Milyen tevékenységhez jobb még mindig a hagyományos számítógép?

VI. Házi feladat (lehetőség)

1. feladat:
Készíts rövid (5–10 mondatos) ismertetőt a saját mobiltelefonodról:

  • mik az erősségei,
  • milyen operációs rendszert használ,
  • miben segíti a mindennapjaidat.

2. feladat:
A tankönyv mobilos tartalomkészítésről szóló részéből (videók mobiltelefonnal, hangfelvétel, képszerkesztés – lásd 63–73. oldal) gyűjts példákat arra, milyen kreatív feladatokra alkalmas egy okostelefon.

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Copilot
Gamma.app - prezentáció készítő
Načrt vrednotenja

Értékelés:

  • órai munkában való aktív részvétel,
  • csoportos prezentáció minősége,
  • önálló gondolkodás, összehasonlítási képesség.