Mértékegység átváltások gyakorlása – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Természettudományok, matematika és statisztika
Tema, učno področje
Geometria mértékegységek
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kommunikáció és együttműködés
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
A tanulók rutinszerűen tudják alkalmazni a hosszúság, tömeg és idő mértékegységek közötti váltásokat
Metoda poučevanja
csoportmunka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Mértékegységek közötti számolási rutin fejlesztése; logikai gondolkodás, rendszerezés
Koncepti
tömeg mértékegységei,
Potrebna orodja
interaktív tábla, füzet, számológép, internet, feladatlap.
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Az előző órán már vettük a mértékegységeket, s házi feladatnak a következő anyag elolvasását kapták: https://www.tantaki.hu/matek/mertekegysegek2

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

1. Bevezetés, ráhangolás (5 perc)

Rövid beszélgetés a HF elolvasásáról, hasznosságáról. Otthoni példák felsorolása. (2 perc)

Ráhangolódó kérdések:

- Hány méter egy kilométer?

- Mennyi dm 1,5 m?

- 100 mm hány m?

Cél: előzetes tudás aktiválása.

Izvajanje učne ure/projekta

2. Irányított csoport kialakítása (8 perc)

A 3 csoport irányított kialakítása (a kapott papírlapokon szereplő mértékegységeke közül kell megkeresni az egyformákat)

  1. csoport: 0,55 km, 550 m, 5500 dm, 55 000 cm, 550000 mm
  2. csoport: 0,0055 km, 5,5 m, 55 dm, 550 cm, 5 500 mm
  3. csoport: 5,5 km, 5500 m, 55000 dm, 550 000 mm

A kártyákat úgy adom a diákok kezébe most, hogy a gyengébb és az erősebb tanulók külön csoportba kerüljenek.

 

3. Digitális és interaktív gyakorlás (22 perc)

A tanulók először csoportonként más-más mértékegységek  - tömeg, hossz, idő - átváltási szabályait hamar megbeszélik, majd a szószóló felírja a táblára ezeket. Közösen hamar ellenőrizzük őket.

Utána a csoportok forgószínpad szerűen dolgoznak.

  1. Az egyik helyszín az interaktív táblánál LearningApps tankockás feladatok. Itt az ellenőrzés a feladat közben a program végzi. 

Tankockák linkjei:

- Hosszúság átváltás: : https://learningapps.org/view19435529

- Tömeg átváltás: https://learningapps.org/view8068970

2.  A másik csoport közben a munkafüzet (Matematika munkafüzet a szakképző iskolai közismereti tankönyvhöz 9.) 51. oldalán lévő feladatokat oldja meg. Feladatonként ha kész vannak, szólnak és megkapják a megoldást, ezt ellenőrzik.

3. csoport készen kapott feladatlapot kap, és ezt oldják meg közösen. Feladatonként ha kész vannak, szólnak és megnézzük a megoldást. a jó megoldást mindenkinek le kell írnia a füzetbe.

A tanár a csoportok között ingázik, kérdez, figyel, segít. Ha a táblánál lévő csoport befejezte a feladatot, akkor egy másik váltja fel.

4. Lezárás, összefoglalás (5 perc)

Elmondják a csoportok, hogy meddig jutottak, és szerintük mi volt az óra célja.

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Tankockák (Learningapps)
Načrt vrednotenja

Mondatbefejezés - az óra végén (5 perc)

Táblára felkerül az alábbi három mondatrész miközben a diákok még készítik az előző feladatot. Majd ezek közül egyet- egyet kérdezek a diákoktól.

A mértékegységváltásban most már biztos vagyok, hogy…

Szeretném még gyakorolni, hogy…

A mai órán a legjobban tetszett…

Diferenciacija

Irányított csoport kialakítása már a differenciált feladatok kiadását szolgálja. 

A gyengébbik csoport kapja a külön feladatlapot, míg az erősebb csoportok a munkafüzet feladatait oldják meg.

Domača naloga, projektna naloga

Idő átváltás LearningApps-es tankocka: https://learningapps.org/view11829832