A szénhidrogének és a halogéntartalmú szénvegyületek összefoglalása – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Oktatás
Tema, učno področje
Összefoglalás, szénhidrogének és R-X
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
csoportmunka, alalmazkodás
Metoda poučevanja
csoportmunka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
A diákok képesek lesznek leírni és felismerni képleteket és ezek jellemzőit
Koncepti
Szénhidrogének és alkalmazásuk
Potrebna orodja
füzet, okostelefon
Trajanje
35 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Táblázat, tananyagok

Image removed.

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Image removed.

Image removed.

Izvajanje učne ure/projekta

Tantárgy: kémia

Osztály: 10. F2 csoport        

Az óra témája: A szénhidrogének és a halogéntartalmú szénvegyületek összefoglalása

Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése:

     A DDT elolvasása a könyvből - érdekességek - mint rovarirtószer  - hangolódás az órára

- A szénhidrogének felismerése név, illetve képlet alapján

- A szénhidrogéneknél ismert elnevezési szabályok alkalmazása

- Az elágazó láncú szénhidrogének elnevezése és halogéntartalmú szerves vegyületek elnevezése

- A félkonstitúciós képlet felírás a szénhidrogének fő képviselőinél név alapján

- Az összegképletek felírása

- A teljes oxidációs reakciók felírása

- Az előfordulásuk és felhasználásuk HF-ként való megbeszélése

Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
word, exell, internet
Načrt vrednotenja

Az óra didaktikai feladatai:

- Motiválás: A DDT hatása az élővilágra és a környezetünkre

- A munkamegosztás és a csoportmunka gyakorlása

- A tudományos gondolkodás megismertetése az „IBST” alkalmazásával

Diferenciacija

Tantárgyi kapcsolatok:

- Fizika: a vegyületek fizikai tulajdonságai   

- Környezetvédelem: a szénhidrogének és származékjainak hatása az élővilágunkra

- Felhasznált források (tankönyv, munkafüzet, feladat- és szöveggyűjtemény, digitális tananyag, online források, szakirodalom stb.):

-- Dr. Siposné Dr. Kedves Éva, Horváth Balázs, Péntek Lászlóné: Kémia 10 . tankönyv Mozaik Tankönyvkiadó

-- Szerves Kémia  - Munkafüzet; Mozaik Tankönyvkiadó

-- https://www.nkp.hu/tankonyv/kemia_10_nat2020/lecke_07_007

 - http://www.iskolakultura.hu/iol/nagy.pdf: Nagy Lászlóné: A kutatásalapú tanulás/tanítás (’inquiry-based learning/teaching’, IBL) és a természettudományok tanítása

Domača naloga, projektna naloga

Az utolsó 5 percben még megbeszéljük, hogy mi volt a legkönyebb a feladatban és esetleg vol-e olyan feladat, amelyet nem tudtak közösen elvégezni.