Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Kereskedelem
Tema, učno področje
Üzleti kultúra és információkezelés megnevezésű tanulási terület, Kommunikáció tantárgy
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kezdeményezés és önirányítás
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
A foglalkozások során a kezdeményezést, alkalmazkodást, a kapcsolatteremtést, meghallgatást, visszacsatolást, kreativitást, helyzetfelismerést, döntéshozatal képességét, különböző munkaformák lehetőségét, én- közlés formáit strukturált gyakorlatokon keres
Metoda poučevanja
páros munka
csoportos munka feladatvégzés)
fogalommeghatározás - szemléltetés - megfigyelés
Cilji učenja in razvoja
A tanuló tudja, ismerje, alkalmazza írásban és szóban: a kommunikációs folyamatokhoz kapcsolódó ismereteket, fogalmakat. Ismereteit tudja is bemutatni. Fejlődjön a szakmai nyelvű szövegértése,-megértése. Alkalmazza, használja a tanult kifejezésmódokat. Tu
Koncepti
Kommunikáció Kommunikáció folyamata: adó, vevő, üzenet, kód, csatorna, visszacsatolás, zaj Kommunikáció fajtái: Verbális kommunikáció (szóbeli, írásbeli) Nonverbális kommunikáció (testtartás, mimika, gesztusok, hanghordozás, távolságtartás) Kommuniká
Potrebna orodja
- Kréta Iskolai Alaprendszer - tanári jegyzet IKT-„Kis ügyeseim video IKT KOMMUNIKÁCIÓ ppt (9. dia)
Trajanje
90 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

A tanulási folyamat során az egyes foglalkozások tananyagtartalmának ok-okozati összefüggéseinek felismerése fontos feladat. A kommunikáció, mint az emberi kifejezőkészség, a társadalomban való aktív részvétel egyik leglényegesebb momentuma ne csak elméleti, hanem gyakorlati szinten is, azaz tapasztalati úton megszerezhető valódi tudás legyen! A foglalkozások során a kezdeményezést, alkalmazkodást, a kapcsolatteremtést, meghallgatást, visszacsatolást, kreativitást, helyzetfelismerést, döntéshozatal képességét, különböző munkaformák lehetőségét, én- közlés formáit strukturált gyakorlatokon keresztül fejlesszük. A jó és hatékony verbális, non-verbális kommunikációs folyamat, valamint az írásbeli és szóbeli kifejezőkészség, kommunikációs zavarok mindennapi életben, későbbiekben a kereskedelmi értékesítő szakmában egy használható tudást adjon.

A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerjék és alkalmazzák a kommunikáció alapfogalmait, formáit és technikáit. A bevezető szakaszban a tanulók ráhangolódnak a témára, felidézik korábbi ismereteiket, és motivációt kapnak a projektfeladatokhoz. Az óra elején ismertetjük a foglalkozás menetét, majd rövid videó és interaktív beszélgetés segíti az érdeklődés felkeltését.

Izvajanje učne ure/projekta

1.foglalkozás

  • 2 perc – Ügyintézés, a foglalkozás menetének ismertetése.
    Módszer: oktatói magyarázat, frontális módszer
  • 6 perc – Ráhangolódás, meglévő ismeretek felidézése, motiváció megteremtése.
    Eszköz: IKT – „Kis ügyeseim” videó.
  • 10 perc – Kommunikáció alapfogalmainak ismétlése, előző anyag rögzítése.
    Módszer: kooperatív csoportmunka, fogalommeghatározás, szemléltetés.
  • 10 perc – A kommunikáció folyamata: verbális és nonverbális elemek ppt és videó alapján.
    Eszköz: KOMMUNIKÁCIÓ ppt, Zanza TV.
  • 12 perc – Feladatlap segítségével ismeret elmélyítése.
    Munkaforma: egyéni és társas.
  • 5 perc – Összegzés, önreflexió, Wordwall kvíz.

    2.foglalkozás 45 perc

  • 6 percRáhangolódás és menet ismertetése
    • Visszacsatolás az előző foglalkozáshoz, motiváció megteremtése.
    • Eszközök: KOMMUNIKÁCIÓ ppt, YouTube link.
    • Munkaforma: osztályközösségi csoportos.
  • 10 percKommunikáció folyamata: verbális és nonverbális elemek átbeszélése
    • Oktatói irányítással, tanulói megerősítés, elmélyítés, rögzítés.
    • Eszközök: IKT alkalmazása, Zanza TV – kommunikáció tényezői.
    • Munkaforma: osztályközösségi megbeszélés.
  • 12 percFeladatlap segítségével ismeret elmélyítése
    • Önálló munka és páros feladatmegoldás, önreflexió és önértékelés.
    • Eszközök: nyomtatott feladatlap, IKT.
    • Munkaforma: egyéni, páros.
  • 12 percÉlethelyzetek szimulálása, kommunikációs gyakorlatok
    • Instrukciók alapján csoportos feladatvégzés, szerepjáték, szemléltetés.
    • Eszközök: feladatlap, YouTube videó.
    • Munkaforma: egyéni és osztályközösségi csoportos.
  • 5 percÖsszegzés, élmények feldolgozása
    • Közös megbeszélés, önreflexió, élmények megosztása.
    • Eszközök: tábla.
    • Munkaforma: osztályközösségi csoportos.
Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Načrt vrednotenja

 

  • Megfigyelés
    • A tanulói attitűdök, részvétel és együttműködés folyamatos figyelése a foglalkozás során.
  • Önértékelés és önreflexió
    • Az óra végén rövid összegzés, élmények feldolgozása, önreflektív képesség gyakorlása.
  • Feladatlapok és online tesztek
    • Nyomtatott feladatlapok megoldása, valamint interaktív kvízek (pl. Wordwall) és Classroom feladatok az ismeretek ellenőrzésére.
  • Szóbeli visszajelzés
    • Csoportos megbeszélés, érvelési és problémamegoldó képesség értékelése.
  • Projektbe illeszkedő teljesítmény
    • Kommunikációs akadályok felismerése és megoldási javaslatok kidolgozása, élethelyzetek szimulálása során mutatott aktivitás.
Diferenciacija

 

  • Feladatok nehézségi szintje szerint
    • Alapfeladatok: fogalmak felismerése, definíciók megadása, egyszerű példák.
    • Haladó feladatok: kommunikációs helyzetek elemzése, akadályok okainak feltárása, megoldási javaslatok kidolgozása.
  • Munkaformák váltogatása
    • Gyengébb tanulóknak: páros vagy csoportos munka, ahol támogatást kapnak társaiktól.
    • Erősebb tanulóknak: önálló feladatmegoldás, prezentáció készítése, érvelés gyakorlása.
  • IKT-eszközök használata
    • Videók és prezentációk segítik a vizuális tanulókat.
    • Online feladatok (Classroom, Wordwall) lehetőséget adnak az önálló tempóban való gyakorlásra.
  • Kommunikációs gyakorlatok differenciálása
    • Egyszerű szerepjátékok kezdőknek (pl. vásárlói párbeszéd).
    • Összetettebb szituációk haladóknak (pl. konfliktuskezelés, reklamáció megoldása).
  • Tanári támogatás mértéke
    • Gyengébb tanulóknak több instrukció, irányított kérdések.
    • Haladóknak önálló problémamegoldás, kreatív feladatok.
  • Értékelés differenciálása
    • Részvétel és együttműködés értékelése mindenkinél.
    • Haladóknál extra pont a kreatív megoldásokért, érvelésért.
Domača naloga, projektna naloga

 

  • Ok-okozati összefüggések felismerése
    A tanulók megértsék a kommunikációs folyamat elemei és akadályai közötti kapcsolatot.
  • Elméleti és gyakorlati tudás összekapcsolása
    A kommunikáció ne csak elméleti szinten jelenjen meg, hanem tapasztalati úton is megszerezhető legyen.
  • Kifejezőkészség fejlesztése
    Verbális és nonverbális kommunikáció gyakorlása, írásbeli és szóbeli kifejezésmód fejlesztése.
  • Kapcsolatteremtés és együttműködés
    A tanulók gyakorolják a kezdeményezést, alkalmazkodást, meghallgatást, visszacsatolást.
  • Kreativitás és döntéshozatal
    Helyzetfelismerés, problémamegoldás, konfliktuskezelés fejlesztése valós élethelyzetek szimulálásával.
  • Szemléletesség és fokozatosság elve
    A feladatok kapcsolódjanak a mindennapi élethez, és fokozatosan épüljenek egymásra.
  • Szakmai nyelv használata
    A tanulók ismerjék és alkalmazzák a kommunikáció szakmai fogalmait írásban és szóban.