Szent István király államszervezése – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Művészetek és humán tudományok
Tema, učno področje
Magyarország középkori története
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Kommunikáció és együttműködés
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
térben és időben tájékozódás
Metoda poučevanja
csoportmunka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
térképolvasási-és értelmezési készség, szövegértési
Koncepti
vármegye, ispán, egyházmegye, kereszténység, Szent Korona, törvények, ezüstdénár, tized,
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Fordított osztályterem módszer: Előzetes feladat: Szent István törvényeinek elemzéséhez        Nézze meg legalább egy ismeretlen fogalom jelentését az MI-vel

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Ráhangolódás (5 perc)

  • Bevezető kérdés: Mikor ünnepeljük Szent István államszervező munkáját?
  • Tanári motiváció: Koronázási ékszerekről kvíz (kép: Szent Korona)

     

 

Izvajanje učne ure/projekta

Új ismeretek feldolgozása (25 perc)

Frontális magyarázat és interaktív beszélgetés (15 perc)

  • Témák:
    • Kereszténység felvétele és az egyházszervezés
    • A vármegyerendszer kialakulása
    • Szent István törvényei és azok hatása ( forráselemzés MI-vel)
    • Királyi hatalom jelképei (kép: ezüstdénár)
    • trónutódlás, államalapítás jelentősége
  • Kérdések a tanulókhoz:
    • Miért volt szükség a kereszténység felvételére?
    • Hogyan segítette az ispán a királyt?
    • Előzetes feladat ellenőrzése: Milyen fogalom magyarázatokat találtál az MI-vel Szent István törvényeiben.

Térképes feladat (10 perc)
Csoportmunka (2-3 fős csoportokban)

  • Feladat: A tanulók kapnak egy térképet a 11. századi Magyarországról az interaktív táblán (Mozaweb Mozaik feladatgyűjtemény topográfia érettségire 2024, 63 o./4 f.)
  • Kérdések:
    1. Írjátok fel az I. István által alapított tíz egyházmegye központját!
    2. Írjatok jelmagyarázatot a térképjelek mellé!
    3. Válaszolj a kérdésre! Melyik tisztség álla magyar egyházszervezet élén?
Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
Mozaweb
Načrt vrednotenja
  • Értékelés: A tanár visszacsatolást ad a tanulók munkájáról, órai munka jegyet kapnak a legügyesebbek.
Diferenciacija

Differenciált ellenőrzés –  (15 perc)

1️⃣ Könnyű csoport (alapvető ismeretek, totó, 5 kérdés)

  • Ki volt Szent István apja? (a) Géza fejedelem (b) I. László (c) Koppány
  • Mikor koronázták meg Szent Istvánt? (a) 996 (b) 1000/1001 (c) 1038
  • Mi volt a vármegyék élén álló vezető neve? (a) Ispán (b) Kancellár (c) Főkapitány
  • Melyik vallást vezette be Szent István? (a) Iszlám (b) Kereszténység (c) Zsidó vallás
  • Mi lett Szent István államalapító tevékenységének következménye? (a) Központosított állam (b) Hűbéri anarchia (c) Római uralom

2️⃣ Közepes csoport (elemző ismeretek, 3 kérdés)

  • Milyen szerepet játszott a kereszténység a hatalom megszilárdításában?
  • Miért osztotta fel Szent István az országot vármegyékre?
  • Hogyan segítette a törvényhozás az állam működését?

3️⃣ Nehéz csoport (összetettebb kérdések, 3 kérdés)

  • Miért volt előnyös Szent István számára, hogy a Német-római Császársággal jó kapcsolatot ápolt?
  • Hogyan biztosította a trónutódlást Szent István?
  • Miért volt veszélyes a belső ellenállás Szent István uralkodására?

     

Domača naloga, projektna naloga
  • Szorgalmi feladat: Írj rövid fogalmazást internet segítségével, Szent István szentté avatásáról!