Klasszikus gitár óra – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Művészetek és humán tudományok
Tema, učno področje
Klasszikus gitár darabok tanulása, gyakorlása
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kreativitás és innováció
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
A zenedarabok előadásához szükséges technikai tudás fejlesztése, a zenemű helyes interpretálásához megfelelő eszközöket társítani
Metoda poučevanja
projektalapú tanulás
Cilji učenja in razvoja
A zenedarabok előadásához szükséges technikai tudás fejlesztése, illetve a még ismeretlen zenei anyagok feldolgozása
Koncepti
zenei kifejezések: crescendo, descrescendo, diminuendo, ritartando, barokk előadásmód, díszítések
Potrebna orodja
gitár hangszer és a tanulandó zeneművek kottája, laptop
Trajanje
60 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

J.S. Bach: Air on G String és Gaspar Sanz: Canarios zeneművek kottája
Segédanyag: Kiválasztott, szakmailag megfelelő hangfelvétel a Youtube alkalmazásból
a művekről
https://www.youtube.com/watch?v=GMkmQlfOJDk
https://www.youtube.com/watch?v=iyhF9KEiDsc
https://www.youtube.com/watch?v=cp-JTGMMdsI
https://www.youtube.com/watch?v=jh-94sxuduI

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

A darabhoz szükséges technikai szintű bemelegítő ujjgyakorlatok: G-dúr skála és
kromatiuks ujjgyakorlat különböző ritmikai megoldásokkal és tempóban, majd
szabad/tirando pengetéses arpeggio gyakorlatok. A darabban szereplő trillák és
más díszítések külön kigyakorlása.

Izvajanje učne ure/projekta

A zenemű ( J.S.Bach: Air on G String) részenkénti eljátszása, a részekben
előforduló technikai problémát okozó ütemek, zenei fordulatok kigyakorlása. A
problémák kialakulásának okaira felhívni a figyelmet, eszközöket adni, melyek
segítségével megoldhatóak a növendék nehézségei. A zenei hangzásának
bemutatása a tanár részéről, előadás közben a figyelmét felhívni a dinamikai
eszközök ( erősítés, halkítás, lassítás), helyes használatára. Ezután a
diák is megpróbálja ezek alapján előadni a művet.
Ezt a művet már ismétlésként tanulja a növendék, játékában egyre inkább tud
figyelni a saját, egyéni előadásmódjára, zenei kifejezésre. Már csak csiszolni kell
az apróbb részleteket, így készülünk az elkövetkező koncertekre, ahol előadhatja
közönség előtt a művet.
Ezután Gaspar Sanz: Canarios művét vesszük elő, egy új még feldolgozatlan
zenei anyag, melyet lassan, precíz, pontos kottaolvasással kezdünk. Megbeszéljük
az ujjrendeket, a szükséges kötéseket, beszélünk a barokk korszak
előadásmódjáról.
Az óra utolsó harmadában meghallgatjuk a kiválasztott youtube felvételeket:
először az autentikus előadásmódot, majd egy különlegres felvételt, melyben
flamenco stílussal ötvöződik az interpretáció. Végül megnézünk egy olyan videót,
amelyben a korhű barokk hangszereken előadott canarios dallamára barokk

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Canva
Načrt vrednotenja

J.S.Bach: Air előadási módja megfelelő, technikai téren is sokat fejlődött. A
díszítések gyakorlásához adott gyakorlatok segítségére lesznek, hogy ne okozzon
problémát a későbbiekben az eljátszás során. Hamarosan érdemes
hangversenyen is előadni a művet.
Az új darab: Gaspar Sanz: Canarios feldolgozása nem okozott problémát a
növendéknek, könnyen vette az akadályokat, a stílusérzéke megfelelő.
Tehetséges növendék, technikailag és zeneileg is hamar ráérez a megbeszélt
zenei formákra.

Domača naloga, projektna naloga

Egy új skála gyakorlása: három oktávos E-dúr, különböző ritmikai feladatokkal.
J.S. Bach: Air on G Sting darabot memorizálni, minél előbb kívülről tudja játszani,
mert készülünk az előttünk álló hangversenyekre.
Gaspar Sanz: Canarios darabot kottából gyakorolni, lassan, precízen, betartani a
megbeszélt ujjrendeket, kötéseket.