Ókori olimpiák

  • péterpálkatona
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Pedagógia, oktatás
Tema, učno področje
Sportjátékok és az olimpiai mozgalom, Egészségfejlesztés és sportkultúra
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Produktivitás és számonkérhetőség
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Társadalmi és kultúrák közötti készségek
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Az olimpiai játékok történetének és jelentőségének megismerése.
Metoda poučevanja
(556) magyarázat
A téma közös megbeszélése
Frontális
interaktív frontális munka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Az ókori olimpiai játékok eredetének, történetének és jelentőségének megismerése.
Koncepti
Ókori olimpiai játékok, Olümpia, olimpiai eszme, fair play, olimpiai láng
Potrebna orodja
Számítógép
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Előzetes feladat: Tekintsétek meg az ókori olimpiai játékokról szóló YouTube-videót, hogy a következő tanórán a témát közösen fel tudjuk dolgozni.

https://youtu.be/iYiPm9E8zE0?si=xQbiUJ4EeOt2bMdN

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Bevezetés, Motiváció az érdeklődés felkeltése (5 perc)

Rövid beszélgetés az otthon megtekintett You Tube -videóról.

Kérdések:

- Hol rendezték az első olimpiát?

- Kik vehettek részt a versenyeken?

- Miben különbözött az ókori olimpia a maitól?

Izvajanje učne ure/projekta

A tananyag feldolgozása (5-35 perc)

A PowerPoint első része (10 perc)

-Az olimpiai játékok kialakulása.

-Olümpia bemutatása.

-Zeusz tisztelete.

-A szent béke (ekecheiria).

Közös megbeszélés.

Legendák az olimpia alapításáról. (8-10 perc)

-Pelopsz

-Héraklész

-Iphitosz

-Zeusz

A tanulók kiválasztják, melyik legenda tetszik nekik legjobban, és röviden indokolják. Kereső munka. ChatGPT segítségével

A versenyszámok bemutatása. (5 perc)

-stadionfutás

-öttusa

-birkózás

-ökölvívás

-pankráció

-lovas versenyek

Beszélgetés arról, melyik versenyszám létezik ma is.

Ellenőrzés, gyakorlás (10 perc)

A tanulók önállóan kitöltik a feladatlapot.

A tanár segítséget nyújt szükség esetén.

Az óra lezárása (5 perc)

A feladatlap közös javítása.

A legfontosabb ismeretek összefoglalása:

-Mikor rendezték az első olimpiát?

-Kinek a tiszteletére rendezték?

-Mi volt a szent béke?

-Melyek voltak a legfontosabb versenyszámok?

-Miben hasonlít és különbözik a modern olimpia az ókoritól?

Értékelés 

-Szóbeli dicséret

-A feladatlap pontozása

Házi feladat-Promptolás gyakorlása

Írj egy olyan promptot a ChatGPT számára, amelynek segítségével egy rövid, jól áttekinthető vázlat készül az ókori olimpiai játékokról! A kapott vázlatot mentsd el.

 

 

 

 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Načrt vrednotenja

Értékelés szempontjai:

-Órai aktivitás

-Aktív részvétel

-Az ellenőrző feladatlap pontos kitöltése

-Kreativitás

 

 

Diferenciacija

A tanulók eltérő előzetes tudásához és képességeihez igazodó differenciált feladatadás valósul meg. A tananyag feldolgozása során a tanár irányított kérdésekkel és egyéni segítségnyújtással támogatja a nehezebben haladó tanulókat.

Priponka
PPT-előadás (6.45 MB)
Teszt (22.53 KB)