Pitagorasz - tétel gyakorlása

  • Laki Piroska
  • Clones: 1
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Természettudományok, matematika és statisztika
Tema, učno področje
Pitagorasz - tétel
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kreativitás és innováció
Produktivitás és számonkérhetőség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Tétel gyakorlása
Metoda poučevanja
differenciált fejlesztés
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére a diákok képesek lesznek alkalmazni a pitagorasz - tételt geometriai feladatokban.
Koncepti
befogó, átfogó
Potrebna orodja
okostelefon
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Az előző órának a végén egy pptx-et adtam ki a tanulóknak, amelyben a Pitagorasz-tétellel kapcsolatos információkat tudják áttekinteni. Ezt mellékletben feltöltöttam. 

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Előző órán a Pitagorasz - tétellel ismerkedtünk meg, megbeszéltük a tétel bizonyításának módját, ill. a tétel megfordításának bizonyítását. 

Most beszélgessünk egy kicsikét a tételről.

1.Milyen háromszögek esetén alkalmazható a Pitagorasz - tétel?

2.Hogyan számolhatjuk ki az átfogót a befogók ismeretében? 

Kérlek benneteket, hogy vegyétek elő a mobilotokat, s a google.classroomban megosztott linket nyissátok meg. Oldjátok meg a feladatokat. Erre 5 percetek van. 

 https://app.redmenta.com/hu/solve?ks_id=685805992&utm_source=redmenta&utm_medium=worksheet&utm_campaign=worksheet_share

Izvajanje učne ure/projekta

Szervezés: Jelentés, napló beírás, létszám ellenőrzés. (2 perc)

Előkészítés: Beszélgetés, Redmentás feladatsor megoldása (4 perc)

Célkitűzés (motiválás): A mai órán a Pitagorasz - tételt gyakoroljuk geometriai feladatokon keresztül. Aki a mai órán sok feladatot helyesen old meg, és sok plusz pontot szerez, az óra végén értékelem érdemjeggyel a munkáját.     (2 perc)

I. részcélkitűzés: Csoport munkában fogunk dolgozni. Minden csoportnak a megadott tesztből 3 feladatot kell megoldania. A megoldás során ügyeljetek arra, hogy a többi csoportnak el kell tudni magyarázni, hogy mit miért csináltatok, ill. elő kell adni a megoldási ötleteteket. 

https://notebooklm.google.com/notebook/a7feb7c9-ca29-44ce-bb2d-e8ad1cf809f6

Ennek a feladatnak a megoldására 10 percetek van. Ezután megbeszéljük a megoldási ötleteteket. (10 perc)

Rész megszilárdítás: A csoportok a többieknek vázolják az általuk  kigondolt megoldási ötleteiket. (15 perc)

II. részcélkitűzés: Csoport munkában kérem, hogy minden csoport készítsen az okos eszközének segítségével egy pitagorasz alkalmazására alkalmas feladatot.  Kérem, hogy teszteljük le, hogy a megoldás mi lenne, s a kapott eredmény helyes-e?   (5 perc)

Rész megszilárdítás: Egy véletlenszerűen kiválasztott csoport feladatát oldjuk meg. (4 perc) 

Házi feladat: Az alábbi feladatok közül válasszon mindenki egyet, kérem megoldani, visszaküldeni. Minél kreatívabb alkotásokat várok tőletek. (1 perc) 

 https://app.redmenta.com/hu/solve?ks_id=250810987&utm_source=redmenta&utm_medium=worksheet&utm_campaign=worksheet_share

Értékelés: A csoportvezetők értékelik a csoport munkáját, a tanár az osztály munkáját. (2 perc)

 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Redmenta
Načrt vrednotenja

A tanóra elején egy redmentás feladtsort oldanak meg a tanulók, melynek megoldását visszaküldik. Beszélgetéssel kezdődik az óra, a visszaküldött megoldásokat az MI értékeli. 

A tanórán csoport munkában dolgoznak a tanulók, ahol egy MI által generált kvízt kell megoldani. 

A megoldást követően bemutatni a megoldási ötleteket, amelyet a többi csoport tagja ellenőriz, értékel. 

A tanulók az órán csoport munkában saját maguk is alkotnak egy a Pitagorasz-tétellel kapcsolatos feladatot, amelyet MI-vel nyugodtan megalkothatnak az órán. Ezt a feladatot a többi csoporttal megosztva lehet gyakorolni. Itt fontos, hogy az MI adta feladatot ők maguk (csoport tagjai) felül bírálják matematikailag helyes-e amit alkottak. 

Házi feladat: egy mini projekt készítése, amit redmentás feladatlapban osztottam meg. Ezt a projektet a tanulók feltöltik, ebben elég kreatív feladatok vannak, amikben videó készítés, rajz, ill. szövegkészítés szerepel. Ezeknek az értékelését a MI elvégzi helyettem, nyilván az oktató felülbírálása után kapnak rá pontot. 

 

Diferenciacija

A tanóra egész ideje alatt a csoportmunka során megvalósul a differenciálás. A házi feladatot középhaladó szinten valósítottam meg. 

Domača naloga, projektna naloga
Pitagorasz - tétel