Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Társadalomtudományok
Tema, učno področje
A magyar nép eredete és az Árpád-kor
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Társadalmi és kultúrák közötti készségek
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Időbeli és térbeli tájékozódás
Metoda poučevanja
frontális osztálymunka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Időbeli és térbeli tájékozódás fejlesztése
Koncepti
vérszerződés, életmód, törzs, nemzetség, család
Potrebna orodja
Történelmi Atlasz, Tankönyv
Trajanje
45 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

A Honfoglalás tananyagának tárgyalása előtt ismételjük át a magyarság nyelvi hovatartozását, életmódját. Idézzük fel a magyarok őshazáit, azokat a helyszíneket, ahol éltek a Kárpát-medence elfoglalása előtt!

Izvajanje učne ure/projekta

Megvalósítás részletes tervezése

Téma: Honfoglalás
Évfolyam: 9. osztály
Óra időtartama: 45 perc

1. Ráhangolódás (5 perc)

Tanári tevékenység

A tanár egy térképet vetít a Kárpát-medencéről, majd feltesz néhány gondolkodtató kérdést:

  • Hogyan kerülhetett a magyar nép a Kárpát-medencébe?
  • Miért vándorolnak népek egyik területről a másikra?
  • Milyen tényezők kényszeríthetnek egy népet költözésre?

A tanár röviden bemutatja a magyar törzsek vezetőjét:
Árpád

Tanulói tevékenység

A tanulók rövid válaszokat adnak, saját elképzeléseiket fogalmazzák meg.

Módszer: beszélgetés, motiváció
Munkaforma: frontális

2. Előzmények feldolgozása (10 perc)

Tanári tevékenység

A tanár ismerteti a magyarok vándorlásának fő állomásait:

  • Urál vidéke
  • Levédia
  • Etelköz

Magyarázatot ad a vándorlás okaira:

  • nomád gazdálkodás
  • új legelőterületek keresése
  • külső támadások

Kiemeli az Etelközből való kivonulás egyik okát:

Besenyő támadás Etelköz ellen

Tanulói tevékenység

  • Jegyzet készítése
  • A térképen követik a vándorlás útvonalát az atlasz segítségével

Módszer: magyarázat, térképhasználat
Munkaforma: frontális + egyéni

3. A honfoglalás folyamata (15 perc)

Tanári tevékenység

A tanár bemutatja a honfoglalás menetét:

  • 895 körül a magyar törzsek átkelnek a Kárpátokon
  • több irányból foglalják el a Kárpát-medencét
  • katonai hadjáratokkal biztosítják a területet

Kiemeli a döntő eseményt:

Pozsonyi csata

Magyarázat arra, hogy ez a győzelem biztosította a magyarok végleges megtelepedését.

Tanulói tevékenység

  • térképen jelölik a honfoglalás irányát
  • kérdésekre válaszolnak
  • jegyzetelnek

Módszer: szemléltetés, magyarázat
Munkaforma: frontális

4. Forrásfeldolgozás (10 perc)

Tanári tevékenység

A tanár rövid forrásrészletet oszt ki a következő műből:

Gesta Hungarorum

Feladatokat ad:

  1. Ki vezeti a magyarokat?
  2. Hogyan írja le a forrás a honfoglalást?
  3. Mennyire tekinthető hitelesnek ez a forrás?

Tanulói tevékenység

  • Páros munka
  • Forrás értelmezése
  • Rövid válaszok megfogalmazása

Módszer: forráselemzés
Munkaforma: páros

5. Összefoglalás és ellenőrzés (5 perc)

Tanári tevékenység

Kulcsfogalmak rendszerezése a táblán:

  • Etelköz
  • honfoglalás
  • Árpád
  • Kárpát-medence

Rövid ellenőrző kérdések:

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Canva
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Načrt vrednotenja

Értékelési terv

Téma: Honfoglalás
Évfolyam: 9. osztály
Óra időtartama: 45 perc

1. Az értékelés célja

Az értékelés célja annak megállapítása, hogy a tanulók:

  • megértették-e a honfoglalás okait és folyamatát
  • képesek-e térképen elhelyezni az eseményeket
  • felismerik-e a történelmi ok-okozati összefüggéseket
  • tudnak-e forrást értelmezni

2. Az értékelés típusai

Diagnosztikus értékelés (óra elején)

Cél: a tanulók előzetes tudásának feltárása.

Módszer:

beszélgetésindító kérdések:

  • Honnan érkeztek a magyarok a Kárpát-medencébe?
  • Mit jelent a honfoglalás fogalma?
  • Ki vezette a magyar törzseket?

Kapcsolódó történelmi személy:
Árpád

Formatív értékelés (óra közben)

Cél: a tanulási folyamat segítése és folyamatos visszajelzés.

Módszerek:

  • szóbeli kérdések
  • térképes feladat ellenőrzése
  • forráselemzési feladat megbeszélése
  • páros munka megfigyelése

Értékelési szempontok:

  • aktív részvétel az órán
  • pontos történelmi fogalmak használata
  • térképhasználat
  • együttműködés páros munkában

Felhasznált történelmi forrás:
Gesta Hungarorum

Szummatív értékelés (óra végén)

Cél: az óra során megszerzett tudás ellenőrzése.

Módszer:

rövid szóbeli ellenőrzés vagy mini kvíz.

Példakérdések:

  1. Mikor történt a honfoglalás?
  2. Miért hagyták el a magyarok Etelközt?
  3. Miért volt jelentős a
    Pozsonyi csata ?

3. Az értékelés eszközei

  • szóbeli kérdések
  • térképes feladat
  • forráselemzés
  • rövid írásbeli feladat

4. Differenciált értékelés

Tehetséges tanulók számára:

  • komplexebb történelmi összefüggések felismerése
  • önálló következtetések megfogalmazása

Segítséget igénylő tanulók számára:

  • egyszerűbb kérdések
  • tanári segítség a térképhasználat során
  • kulcsszavak biztosítása

5. Visszacsatolás

A tanár az óra végén rövid visszajelzést ad:

  • kiemeli a jól teljesítő tanulókat
  • pontosítja az esetleges tévedéseket
  • megerősíti a legfontosabb ismereteket a honfoglalás folyamatáról.
Diferenciacija

A SNI, BTMN tanulók többletidővel rendelkeznek a vázlatírásnál.