Mindannyian szeretjük a meséket és a történeteket, nem csak a gyerekek. Sajnos ma az iskolából kiszorulnak a mesélős órák - abban a tévhitben, hogy a tudományos gondolkodáshoz nem illenek sem a mesék, sem a képek, hiszen háttérbe szoríthatják a logikai kristálytiszta gondolatmenetet.
A VoiceThread történetmesélő technikai lehetőséget ad arra, hogy a média elemeket (szöveget, hangot, képet, videót) egy prezentációba, egy kronológiába (egy időszalagra) könnyen és gyorsan beillesszünk. A képregényszerűen összeállított történetet megoszthatjuk a diákokkal, beágyazhatjuk más alkalmazásokba, és mivel a történethez a diákok írásban és szóban (webkamerával, mikrofonnal) hozzászólhatnak, lehetőség nyílik az együttműködésre is.
Regisztráció után a Create-re kattintva kezdhetjük összerakni a saját anyagunkat, ahova feltölthetünk dokumentumot, képet, hanganyagot, videót egyaránt.
- a Canvas-szal integrálható
- szóban és írásban is van lehetőség a hozzászólásra
- könnyebb valamit elmagyarázni "személyesen"
- különböző álláspontok ütköztethetők
- személyesebbé teszi az online kapcsolattartást, oktatást
- szüksége esetén beállítható, hogy a diákok ne lássák egymás hozzászólásait
- egyes diákok kevésbé érzik komfortosnak, hogy videófelvételen szólaljanak meg
- a diákok számára először nehéz lehet kiigazodni a felületen
A tanár a felületre feltölthet és megoszthat a diákokkal dokumentumokat, prezentációkat, képeket, audió vagy videó fájlokat. A tanár és a diákok is hozzászólhatnak a közzétett anyagokhoz.
Néhány ötlet az eszköz használatára:
- Közzétehetünk valamit amire visszajelzést várunk (pl. diákok munkáit - rajzot, írást, stb.).
- Megvitathatunk egy témát, feldolgozhatunk egy olvasmányt, beszélgethetünk egy képről.
- Felvethetünk egy témát és ötleteket gyűjthetünk (brainstorming).
Angol nyelvtan: Simple Past
Navigáció:
- Lejátszás: a bal alsó sarokban lévő ikonnal automatikusan le tudjuk játszani a történetet.
- Lapozás: a jobb alsó sarokban lévő ikonnal lapozhatunk előre-hátra.
- Bezárás: a jobb felső sorban lévő kereszttel kiléphetünk a történetből, és tovább böngészhetünk a mások által megosztott történetek között.
- Hozzászólás: a prezentáció alsó sávjában, középen mozgatva a kurzort megjelenik egy "+" jel, erre kattintva hozzá tudunk szólni a történethez.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Idővonal
Idővonal
Idővonalkészítő eszközöket minden olyan témánál lehet alkalmazni, ahol számít az események sorrendje, időrendisége. Használhatjuk történelemtanítás során, de akkor is, ha egy folyamatot vagy egy eseménysorozatot mutatunk be.
Például megjeleníthetjük így egy adott korszak történelmi eseményeit a dátumokkal, és a dátumokhoz megjegyzéseket fűzhetünk a legfontosabb tudnivalókkal.
Ne csak mi használjuk! Összefoglaláskor a diákok, csapatmunkában is készíthetnek idővonalat.
Az idővonalak szerkesztésére alkalmas programokban különféle sablonok segítségével pillanatok alatt készíthetünk igazán látványos és sokatmondó grafikát.
Online kommunikáció
Online kommunikáció
Az online kommunikációs eszközök megkönnyítik a kapcsolattartást az online oktatás során is. Főbb funkcióik: hang- és videohívás, üzenetküldés, képernyőmegosztás, fájlmegosztás.
Prezentáció
Prezentáció
Ha a szokásos PowerPoint-prezentáció helyett más prezentációs eszközzel készítünk tananyagot, sokszor már az is félsiker.
Idő hiányában a korábban elkészített ppt-t néhány lépésben mozgalmasabb videóvá alakíthatjuk. Válasszuk azt, hogy Mentés másként, majd mentsük el a prezentációt .mp4 formátumba, és készen is vagyunk.
Történetmesélés
Történetmesélés
A személyes történetek igen hatékonyak egy-egy téma bevezetésekor, felkeltik a hallgatók érdeklődését.
A történetmesélést támogató alkalmazásokkal a történeteinkhez különféle médiaelemeket illeszthetünk, majd megoszthatjuk ezeket a diákokkal, vagy akár őket is megkérhetjük egyénileg vagy csoportban történetek elmesélésére, akár személyes élményhez, akár tantárgyi témához kapcsolódóan.