242Feltöltött óratervek / projekttervek
213Elvitelre
840Regisztrált felhasználó

Böngéssz kész óratervek, projekttervek között, vagy készítsd el a sajátodat egyszerűen: itt mindent megtalálsz, ami kell hozzá.

Kész óravázlatok keresése

A letölthető óratervek között böngészhetünk szabadon, vagy le is szűrhetjük a találati listát különféle szempontok szerint.

  • Szűrhetünk bizonyos tantárgyak és évfolyamok óravázlataira.
  • Kereshetünk például csak bizonyos képzési, szakképzési ágazatokhoz kötődőket (pl. „Üzlet, közigazgatás és jog”, „Egészségügy és jólét” stb.).
  • Leszűkíthetjük a listát olyan óratervekre, amelyek bizonyos tanulási vagy tanítási módszereket (pl. kooperatív tanulás, szemléltetés, fordított osztályterem, hálózatalapú tanulás stb.) alkalmaznak.
  • Szűrhetünk az óratervek között aszerint is, hogy milyen kompetenciák, készségek fejlesztése a célunk az adott órán (pl. kreativitás és innováció, médiaműveltség, kritikus gondolkodás és problémamegoldás stb.)

Egy óraterv megnyitásakor az alábbi lehetőségeink vannak:

  • letölthetjük az óratervet PDF-ben, és szabadon felhasználhatjuk a saját óráinkon.
  • hozzászólhatunk, és elmondhatjuk a véleményünket, tapasztalatainkat vele kapcsolatban, beszélgethetünk róla tanártársainkkal.
  • klónozhatjuk az óratervet, és a másolatát módosíthatjuk, testre szabhatjuk a saját konkrét céljaink szerint.

Saját óratervek készítése

Az óratervkészítés vagy projekttervkészítés során egy űrlapot kell kitölteni, így vezetett a használata, biztosan nem marad ki semmi az óravázlatból, az órának minden részlete megtervezhető.

Ha valaki másnak az óraterve megtetszik, de módosítva hasznánánk fel, akkor másolatot készíthetünk belőle (klónozhatjuk), és ezt a másolatot már szabadon szerkeszthetjük.

Óratervek megosztása

A kész óraterveket, óravázlatokat akár közzé is lehet tenni a weboldalon, hogy bekerüljön a böngészhető óraterv-adatbázisba, és elérhetővé váljon megtekintésre, PDF-ben való letöltésre és klónozásra. 

Ahogy a letölthető óratervek száma növekszík, úgy egyre több és több inspirációs forrás áll a tanárok rendelkezésére egy-egy évfolyam egy-egy tantárgyához az óraterv megtervezéséhez.

Együttműködés tanár kollégákkal

Az egyes óratervek alatti kommentszekcióban megvitathatjuk az óraterveket, ötleteket adhatunk egymásnak és kérdezhetünk is a kollégáktól.

Segédeszközök, módszerek, források

A DMC platformon mindent megtalálunk, ami az óratervek készítéséhez kell. 

Megismerhetünk tanítási és tanulási módszereket, és ötleteket kapunk különféle digitális eszközökhöz, amelyekkel színesebbé és hatékonyabbá tehetjük a tanórákat és a tantermen kívüli tanulást is.

 

Miben segít ez az oldal?

Sok mindenkit foglalkoztat, hogy miként lehet a digitális átállást felgyorsítani.

Sorra jelennek meg újabbnál újabb alkalmazások, tananyagtárak, blogbejegyzések, online kurzusok.

A tanárok maguk is csoportokba szerveződnek a közösségimédia-felületeken, hogy tapasztalatot cseréljenek. Ezeket követve azt látjuk, hogy:

  • időről időre megjelennek digitális eszközöket bemutató listák, de ezek aztán nem frissülnek,
  • sok esetben már egy beszkennelt feladatlapot is digitálisnak hívnak azért, mert feltöltötték valahova,
  • elszórtan találunk az óráinkhoz tananyagelemeket – ha hosszas keresgélés után kiválasztunk egy jó interaktív feladatot, még akkor is csak 5-10 percet fedtünk le az órából,
  • a közösségi felületeken egymásnak adott tanácsok hasznosak ugyan, de nem visszakereshetők, az információk nem rendszerezettek.

Tanárként, oktatóként manapság komoly kihívást jelent lépést tartani a digitális technológia fejlődésével. Rengeteg elvárás fogalmazódik meg a tanárokkal szemben:

  • hatékonyan használjanak digitális eszközöket az oktatás során,
  • kellően motiválják a diákokat,
  • adják át a sikeres vizsgához szükséges tudást és készségeket,
  • ugyanakkor alkalmazkodjanak a munkaerőpiac mindenkori igényeihez, a diákok megváltozott tanulási szokásaihoz

– és még sorolhatnánk.

A digitális étlap módszertani ötlettár és szakképzési tananyagtár egyben.

Egy olyan „one-stop-shop”-ot kínálunk neked mint szakképzésben oktatónak, ahol

  • online óravázlatot, projekttervet készíthetsz, ezt elmentheted, másokkal megoszthatod,
  • tájékozódhatsz mások által kipróbált és sikerrel alkalmazott oktatási, ezen belül óraszervezési és értékelési módszerekről,
  • megismerhetsz különféle digitális eszközöket, példákkal alátámasztva,
  • böngészhetsz mások által készített tananyagok között, értékelheted, felhasználhatod, módosíthatod is őket.

A teljes kínálatot persze lehetetlen (és nem is célunk) bemutatni.

Elsősorban inspirálni szeretnénk, és hozzásegíteni ahhoz, hogy kellő önbizalmat szerezz új eszközök önálló kipróbálásához, és akkor se jöjj zavarba, ha a korábban használt alkalmazásokban változtatnak.