Rövid leírás
A Google Tanterem segítségével virtuális osztálytermeket hozhatunk létre, melyekkel rendszerezettebbé tehetjük a digitális alapú tanulást
Részletes leírás

Google Tanterem a tanárok és a diákok együttműködésére szolgáló eszköz, amely segít megszervezni és egyszerűsíteni az iskolai tevékenységeket. A Google Tanterem használatához szükség van egy Google-fiókra (Gmail regisztrációra, vagy Google Workspace fiókra). A szolgáltatás elérhető applikáció formában is, vagyis számítógép sem kell hozzá, elég az okostelefon.

Az oldal áttekinthető és könnyen kezelhető felülettel rendelkezik, a főoldalról egy kattintással elérhetjük bármelyik kurzusunkat, megnyithatjuk a kurzusokhoz tartozó osztályozónaplókat, naptárakat, a hozzájuk rendelt Drive fiókokat.

A Google Tanterem kezelőfelülete

Új kurzus létrehozása

Új kurzus létrehozásához a Google Tanterem főoldalára kell navigálnunk. A jobb felső sarokban találunk egy + jelet. Rákattintva megjelenik a Kurzus létrehozása lehetőség. A kurzus létrehozásánál a következő lépésben meg kell adnunk néhány alapadatot. Az adatok beírása és a Létrehozás gomb megnyomása után a kurzus kezelőfelületén találjuk magunkat.

Google Tanterem - a kurzus kezelőfelülete

A Google Tanterem kurzusok kezelőfelülete

A kurzusok kezelőfelülete négy fő területre osztott, amelyek között fent a különböző fülekre (Fal, Feladatok, Személyek és Érdemjegyek) kattintva lehet váltani.

  • Fal: A tanár és a diákok itt tudnak szöveges bejegyzésekkel közvetlenül kommunikálni egymással. A kurzusvezető a fontos infókat közleményekben rögzítheti az oldal tetején. Baloldalt a közelgő határidőket emeli ki a program.
  • Feladatok: A színes Létrehozás gombra kattintva a tanár teszteket, feladatokat és kérdéseket tehet közzé a diákoknak. A feladatokhoz utasításokat és határidőket lehet megadni, ezek aztán megjelennek a naptárban is. Minden feladathoz hozzá lehet rendelni dokumentumokat, Google Űrlapokat, táblázatokat és diákat is. A feladatokat témakörök szerint rendezhetjük. Minden anyag elérhető lesz a kurzus automatikusan létrejövő Drive mappájában is. Ha már vannak kiadott feladatok, akkor itt követhető, mennyien végezték el a munkát. Az egyes feladatokra kattintva átnézhetjük a beérkezett válaszokat, osztályozhatjuk őket, illetve személyre szabott visszajelzéseket is küldhetünk a tanulóknak.
  • Személyek: Itt lehet tanárokat, diákokat és szülőket meghívni a kurzusra. A tanulók kétféle módon csatlakozhatnak a tanfolyamhoz: 
    • Meghívással a Személyek menüpontban. Ebben az esetben a tanárnak ismernie kell a diák email címét.
    • A kurzus kódjának az elküldésével. A diák a kurzuskód megadásával is csatlakozhat. A kurzus kódját tanárként balra fent, a kurzus címe alatt találhatjuk.
  • Érdemjegyek: Ez a menüpont gyakorlatilag egy elektronikus napló szerepét tölti be, ide jegyezhetjük be az osztályzatokat, eredményeket. Az osztályzatokat egy CSV táblázatban le is tölthetjük. A diákok csak a saját jegyeiket látják, az Érdemjegyek felületet nem érik el.

Az értékelés rendszere

A Feladaton belül a Tesztfeladatra kattintva egy feleletválasztós tesztet tudunk létrehozni. Ha rákattintunk, akkor egy üres tesztlap jelenik meg, amit megtölthetünk tartalommal, megadva a kérdést és a lehetséges válaszokat, a pontozást, külön jelölve a helyes és a helytelen válaszokat. Lehetőségünk van kifejtős kérdés megadására is. Az Érdemjegy közzététele gombbal van lehetőség az eredményeket közzétenni a tanulóknak.

A diákok a kiadott feladatokat le is tudják tölteni és a Leadás gombot kiválasztva feltölthetik a házi feladataikat, melyeket értékelhetünk, osztályozhatunk, megjegyzéseket fűzhetünk hozzá.

 

Előnyei
  • egyszerűen kezelhető; áttekinthető és letisztult felülettel rendelkezik;
  • gyorsan és egyszerűen lehet létrehozni új kurzusokat;
  • egy helyről elérhető a csoporton belüli kommunikáció, az összes kiadott feladat és az osztályzás is;
  • összeköthető más Google szolgáltatásokkal (Gmail, Google Meet, Google Naptár, Google Drive);
  • biztonságos: soha nem használja fel a diákok vagy tanárok adatait reklámcélokra;
  • teljesen ingyenes és reklámmentes.
Hátrányai
  • használatához Gmail fiókkal kell rendelkezni;
  • a diákoknak is külön regisztrálni kell, a tanár nem regisztrálhatja őket;
  • kisebb diákok nem boldogulnak a kezelésével, segítségre - szülői felügyeletre - van szükségük.
Használata a tanításban/tanulásban
  • A Google Tanterem alkalmazással a tanárok virtuális osztálytermeket hozhatnak létre, és meghívhatják a diákokat és az együttműködő tanárokat, hogy csatlakozzanak hozzá.
  • A diákok könnyen felvehetők a tanfolyamra: a diákok egy kóddal vagy az e-mail címükkel csatlakozhatnak a tanfolyamhoz.
  • Egyszerre több kurzus kezelése: újra felhasználhatjuk a bejegyzéseket, feladatokat és kérdéseket más tanfolyamokból.
  • Társoktatás más tanárokkal: akár 20 együttműködő tanárt is meghívhatunk egyetlen Google Tanterem-tanfolyamra.
  • Egy kattintással létrehozható sablonok: minden egyes tanuló számára egyetlen kattintással egyedi fájlok hozhatók létre, bármilyen típusú sablonok (dokumentumok, prezentációk, táblázatok, képek stb.) terjesztésével.
  • Komplex értékelési eszközök: a feladatokhoz segédanyagokat adhatunk hozzá, például YouTube-videókat, Google Űrlapok kvízkérdéseket, PDF-eket és egyéb fájlokat a Google Drive mappákból. A tanárok és a diákok a Google Tanterem alkalmazással a mobileszközökön rajzolhatnak, jegyzeteket írhatnak és kiemelhetnek adatokat ezekben a dokumentumokban.
  • Témakörök testreszabása: a témaköröket a hatékony szűréshez és a rendszerezéshez használhatjuk, a házi feladatok esetén beállíthatjuk a leadási határidőt, így a diákok követhetik, hogy mely feladatokkal maradtak le, melyeket nem fejezték be, és a visszaküldött feladatok osztályzatát is.
  • A kurzus tartalmának előzetes előkészítése: az üzenetek, kérdések és feladatok ütemezhetőek úgy, hogy egy adott időpontban automatikusan felkerüljenek a kurzusfolyamba. Így a diákok csak akkor férnek hozzá az információkhoz, amikor szükségük van rá.
  • Minden egy helyen: létrehozhatunk egy olyan gyűjtőoldalt, ahonnan minden fontos dokumentum elérhető: tanmenet vagy tananyag, e-tankönyvek, értékelési módszerek, osztályszabályok, virtuális katalógus stb.
  • Szervezetten dolgozhatunk: A Google Tanterem lehetővé teszi a diákok munkájának áttekintését, beleértve a feladatokat, kérdéseket, jegyzeteket és megjegyzéseket. 
  • Gyors és egyszerű értékelés és osztályozás.
  • Gyors, hatékony és valós idejű kommunikáció.
  • Valós idejű visszajelzés: valós időben megtekinthetjük, véleményezhetjük és szerkeszthetjük a diákok által kezelt fájlokat.
  • Kommunikáció a szülőkkel: A tanárok felkérhetik a szülőket és a gondviselőket, hogy iratkozzanak fel a tanfolyami összefoglaló e-mailben történő kézbesítésére. A szülők számára készült Google Tanterem-összefoglaló tartalmazza a diákok feladatait vagy az elmulasztott házi feladatokat. A szülők is megkapják a tanárok által az üzenőfalon közzétett értesítéseket és kérdéseket.
Eszköztípus

Tanulási környezet

Tanulási környezet

A hatékony virtuális tanulási környezet tanulásmenedzsment és tartalommenedzsment funkciókat is ellát. Támogatja a kommunikációt, a fájlmegosztást, és lehetőséget ad határidőhöz kötött feladatok kezelésére is.

Habár sok ilyen platform létezik, a legtöbb iskola egy konkrét alkalmazás mellett teszi le a voksát, és a tanárok, diákok egységesen azt használják.

Árazás
teljesen ingyenes
Kezelőfelület nyelve
angol
magyar
szlovén
Van saját tárhelye, ahol böngészhetünk a mások által készített tartalmak között?
nincs
Támogatja az ingyenes verzió az online együttműködést?
igen
Nehézség
haladóknak
Leírás készítője
Demeter Emőke

További alkalmazások

Linoit logó