A Genially interaktív médiaszerkesztő felület, amelyen prezentációkat, infografikákat, interaktív képeket, kvízeket, szabadulószobákat, oktatásban használható társasjátékokat stb. lehet készíteni. Az eszköz kreatív tananyagszerkesztési lehetőséget ad a tanár kezébe. A diákok számára pedig komplex módon összekapcsolja a tanulás forrásait (tananyag, internetes források, módszertan).
A Genially használatához regisztráció szükséges. Ingyenesen is lehet regisztrálni, azonban ez nem biztosít hozzáférést az összes sablonhoz és funkcióhoz. A program azonban előfizetés nélkül is jól használható az oktatásban.
Az alkotásba a Create Gennially gombra kattintva kezdhetünk.
Ez a parancs egy olyan felülethez juttat el bennünket, ahol különböző tananyagtípusok szerkesztéséhez találunk sabloncsoportokat (pl. prezentáció, infografika, interaktív játékok, interaktív képek, videóprezentációk stb.). Innen juthatunk el a sablonok kiválasztásához, majd a szerkesztéshez. Az ingyenes verzióban azok a sablonok használhatóak, amelyeket nem jelöltek meg csillaggal. A több oldalas sablonok esetében (pl. prezentáció) lehetőségünk van kiválasztani pl. a diatípusokat is, amelyeket használni fogunk, illetve a prezentáció színvilágát némely esetben.
A szerkesztéshez átlátható, jól csoportosított menü áll rendelkezésünkre, amelyben az egyes ikonokra kattintva szöveget (Text), képet (Images), alakzatokat, diagramokat és grafikákat (Resources), általunk programozható és így interaktívvá tehető ikonokat (Interactive elements), diagramokat és egyéb elemeket kombináló okos alkotóelemeket (Smartblocks), hangfelvételeket és videókat (Insert), háttérszíneket és képeket és további oldalakat adhatunk hozzá munkánkhoz.
A Genially a beépíthető tartalmak rendkívül széles és változatos spektrumát teszi lehetővé. A saját gépről feltölthető képek mellett (5Mb korlát) válogathatunk ingyenes fotókat a Pixabay, Cutouts és Giphy adatbázisaiból. De saját Dropbox vagy Google Drive adatbázisunkat is használhatjuk képek feltöltésére. Az ingyenes verzió lehetőséget biztosít hangfelvételek készítésére saját gépünk segítségével és tárolja is azokat. Lehetőség van továbbá hanganyagok feltöltésére különböző felületekről, mint a Deezer, Spotify vagy Mixcloud. Videók betöltésére a Youtube és Vimeo, illetve a Google Drive áll rendelkezésünkre, azonban beágyazott fájlok formájában lehetőségünk van máshonnan is mozgóképet illeszteni a munkánkba.
A Genially igazi erőssége az interaktivitás szerkesztésének lehetőségeiben rejlik: minden eleme interaktívvá tehető az interaktív gomboktól a képkeretekig, sőt láthatatlan interaktív mezőt is létre lehet hozni benne, ami pl. a szabadulószobák szerkesztésénél érdekes elemet jelenthet a játékosításban.
Az interaktivitást az egyes építőelemek fölött kattintásra megjelenő paranccsal lehet megadni.
Az ehhez csatolt párbeszédpanel lehetővé teszi:
- Szövegbuborék hozzáadását (kevés szöveg)
- Felugró ablak hozzáadását (kevés szöveg képpel, videó, audio)
- A munka egyes oldalai közötti navigálási parancsokat, amelyek segítségével akár honlapszerű működést is adhatunk munkánknak. A Genially lehetővé teszi, hogy többoldalas munkáinkat, prezentációinkat mikrohonlap formájában mentsük. Ez azt jelenti, hogy egy komplex munka (pl. szabadulószoba) tervezése során élhetünk az alkalmazás azon előnyével, hogy teljesen interaktív módon működő, általunk megadott útvonalakon oda-vissza navigálható alkotást hozunk létre. A navigáció és az interaktív elemek itt válnak fontossá.
A Genially látványos animációs áttűnések és figyelemfelkeltő pulzálások, mozgások, effektusok létrehozására képes. Minden elem esetében lehetőségünk van ezen animációs lehetőségek beállítására. Akárcsak a Microsoft PowerPoint esetében, a sorrendet és az időt is beállíthatjuk, amelyben a tartalmak előtűnnek a képernyőn.
Ugyanakkor lehetőségünk van a diák áttűnéseinek a beállítására is.
Ugyanezen menü Navigation lapfüle teszi számunkra lehetővé azt is, hogy az animáció és effektusok beállítása után beállítsuk az alkotás üzemmódját:
- Klasszikus, manuális előre-vissza navigálás
- Mikrohonlap üzemmód (a navigációt interaktív elemekkel oldjuk meg)
- Videó (automatikus lejátszás)
A Genially segítségével sorompókat tudunk munkánkhoz adni, azaz le tudjuk kódolni annak egy részét. Ebben az esetben a diák csak a kód ismeretében tud továbblépni a tananyag tanulmányozásában vagy a szabadulószoba következő lépéséhez, azaz helyesen kell megoldania egy általunk megadott feladatot.
A Genially-n készített munkánkat publikálnunk kell. Ez azt jelenti, hogy mindenki számára hozzáférhetővé válik az interneten. Publikálhatjuk újrafelhasználhatóként is a munkát, azaz mások képesek lesznek a saját maguk számára szerkeszteni, bővíteni vagy elvenni belőle. Újrafelhasználás esetén a mi munkánk érintetlen marad, a módosított változat a szerkesztő tulajdona marad.
Lehetőség van arra is, hogy mások is részt vegyenek munkánk szerkesztésében: ehhez szerkesztői meghívót adhatunk nekik. Szimultán szerkesztésre nincs lehetőség: a társszerkesztőknek egymás után kell hozzáadniuk a maguk elemeit a munkához. Két szerkesztő közül a későbbit nem engedi dolgozni az alkalmazás.
- rugalmas, sokoldalúan felhasználható alkalmazás
- bármilyen eszközről könnyen használható (tablet, telefon, laptop, asztali gép)
- a használathoz nem szükséges tanulói regisztráció
- egyéni, páros és csoportos munkára is lehetőséget biztosít
- belső keresőfelület: több ezer mások által készített tananyag között böngészhetünk, inspirálódhatunk
- elég funkciója és sablonja ingyenes ahhoz, hogy az oktatási folyamat több részterületét is rá lehessen építeni
- a kvíz típusú feladat során képet vagy videót is integrálhatunk az egyes kérdésekhez
- az egyes sablonok egymással kölcsönösen kompatibilisek: a tananyagba beépíthető pl. kvíz
- közvetlen felhasználói kapcsolatot biztosít olyan ingyenes, nem jogdíjas forrásokat tartalmazó internetes képkereső felületekhez, mint a Pixabay, Unsplash, Giphy
- lehetőséget biztosít kapcsolódásra és anyagfeltöltésre saját Google Drive-unkhoz, Dropbox tárhelyünkhöz, Deezer, Spotify stb. fiókunkhoz
- ingyenes lehetőséget biztosít saját hanganyagok felvételéhez, tárolásához és tananyaghoz kapcsolásához
- saját diagramszerkesztővel bír, amely a Microsoft Chart alkalmazásokhoz hasonlóan működik, de azokhoz képest új lehetőségeket is kínál
- interaktív elemei segítségével tananyagunkat honlaphoz hasonlóan működő felületté alakíthatjuk
- kereszthivatkozásokat tudunk létrehozni rajta, amelyek segítségével előre megszabhatjuk a tananyagunkon belüli navigációs lépéseket a belső összefüggések, illetve a tanulás ajánlott lépései szerint
- rendelkezik sorompófunkcióval, ami azt jelenti, hogy a helyes feladatmegoldást a továbblépés feltételévé tudjuk tenni
- A Reusable opció beállításával lehetővé válik az, hogy munkáinkat más felhasználók saját maguk számára anélkül testre szabhassák, hogy a mi példányunk megváltozna. Ugyanezt tehetjük mi is mások újrafelhasználható alkotásaival.
- Nem rendelkezik tanteremmel és nem SCORM-kompatibilis, ezért a kvízeket és feladatokat csak gyakorló jelleggel tudjuk használni. DE: be lehet ágyazni tanteremmel rendelkező kvízszerkesztők linkjeit, mint pl.: Redmenta.
- Sok sablonja és funkciója fizetős, ezért értékes lehetőségek csak díj fizetése ellenében használhatók.
- A csoportmunkára kiadott szerkesztési feladatok nem végezhetőek szimultán, ezért a munkacsoport tagjainak külön-külön kell belépniük és elvégezniük a rájuk eső munkát.
- Megtanulása komplex feladat, haladó szöveg- és képszerkesztői kompetenciákat igényel.
- Fizetett fiók hiányában összes munkánk nyilvános.
- Csak angol menüvel rendelkezik.
A Genially a tanár módszertani tudásához rugalmasan alkalmazható szerkesztői felület. Ajánlható:
- Egyéni tanórai és otthoni munkára, amely során pl. interaktív képeket vetítünk ki, és a diákra bízzuk az interaktív képek egyes részleteihez rendelt információk, kisfilmek, honlapok, további szemléltető képek, hanganyagok, térképek, diagramok stb. feldolgozását konkrét feladatok segítségével.
- A tananyag kooperatív csoportmunka-szervezésre is alkalmas, amennyiben pl. a tananyag szerkesztési elvét egy kooperatív szakértői mozaik, vagy pl. villámkártyás kooperatív tanulás és a helyben tanultak tanórai bemutatása képezi. Pl. egy interaktív kép, prezentáció, Genially villámkártya stb. kiadható szakértői mozaikcsoportoknak vagy pároknak. Online oktatás esetén olyan kommunikációs felületek használata is szükséges ehhez, amelyek a csoportbontást lehetővé teszik (pl. Zoom).
- Tanórai gyakorlásra ajánlhatóak a kvízek, szabadulószobák, oktatásra alkalmas játékok, egyéb gamifikációs lehetőségek, amelyek a tanulási motiváció megteremtésére vagy fokozására is alkalmasak.
A Genially alkalmas komplex projektek és házi feladatok készítésére, ha időt fektetünk abba, hogy a diákokat személyesen vezetett oktatás és oktatófilmek segítségével megtanítjuk szerkeszteni a Genially-ban. Ebben az esetben a Genially által felkínált sablonok segítségével a diákok képesek lesznek maguk is tananyagokat szerkeszteni és prezentálni. Ám szerkeszthetők pl. önéletrajzok, bemutatkozó portfóliók, állásinterjúra készített anyagok, határidőnaplók, üzleti ajánlatok, listák, üzleti tervek, térképek, kronológiák stb. is.
Otthoni feladatok, projektek csoportos elkészítésére is alkalmas a program, mivel meghívásos alapon több személy is szerkeszthet egy munkát. A csoportszervezés háttérmunkáját a tanár, megfelelő tudás esetén a diákok is végezhetik.
Novák Károly: Tanuljuk együtt! Genially: https://www.youtube.com/watch?v=aLkayT-pg5w
Fási Erika oktatóvideói: https://www.youtube.com/channel/UCSi--AQKhnU42sdAlH1nq5g/videos
Eiplné Pál Alexandra - szabadulószobák: https://www.youtube.com/channel/UC2-kEaLnZyvJ4lJi-I3KFYw/videos
https://view.genial.ly/60312f708020020d2daa6aa7/presentation-a-feher-bor-felszolgalasa
https://view.genial.ly/603383b6bbb6260d0e5efcda/presentation-egetett-teszta
https://view.genial.ly/602f6bbcd5a1a70d78344085/presentation-a-munkavallalok-vedelme
https://view.genial.ly/60315934d9d6700d28de7881/presentation-asztalterites
https://view.genial.ly/6092b05faedeab0d4fdb4c3e/presentation-copy-menekules-anatoliabol
https://view.genial.ly/608bc3e20a135c0d8dbbc0ef/interactive-content-szovjet-szabaduloszoba
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Interaktív feladatok
Interaktív feladatok
Az interaktív feladatok létrehozására szolgáló eszközök segítségével képek, vagy akár hang- és videófájlok beszúrásával készíthetünk online gyakorlófeladatokat, böngészhetünk mások által elkészített feladatlapok között, és módosíthatjuk is őket a saját céljainknak megfelelően.
Az így elkészített feladatokat újra és újra használhatjuk osztálytermi vagy online órán, de kiadhatjuk őket önálló gyakorlásra is.
Prezentáció
Prezentáció
Ha a szokásos PowerPoint-prezentáció helyett más prezentációs eszközzel készítünk tananyagot, sokszor már az is félsiker.
Idő hiányában a korábban elkészített ppt-t néhány lépésben mozgalmasabb videóvá alakíthatjuk. Válasszuk azt, hogy Mentés másként, majd mentsük el a prezentációt .mp4 formátumba, és készen is vagyunk.
Infografika
Infografika
„Egy kép többet mond ezer szónál.”
Egyre vizuálisabb világunkban sokszor szívesebben nézünk végig egy igényesen megszerkesztett, informatív, de kevés szöveget tartalmazó plakátot, mint olvasunk el egy hosszú tájékoztatót ugyanabban a témában. A diákjainkra ez fokozottan igaz, érdemes ezért az információt számukra jól feldolgozható formában tálalnunk. Ehhez lehet kiváló eszköz egy infografika, ami az információkat képpé rendezve tárja elénk.
Használhatjuk a megértés ellenőrzésére is: megkérhetjük a diákokat, hogy mutassák be infografikán, mit tanultak. Rendszerezhetjük vele különféle tananyagrészek anyagát, a szófajoktól kezdve a mértékegységeken át történelmi eseményekig.
Játékosítás
Játékosítás
Olvass bővebben erről az eszköztípusról a Játékalapú tanulás című oldalunkon!