Rövid leírás
Interneten közzétett hanganyag, online vagy letöltött fájlként is hallgatható.
Részletes leírás

Podcast készítő, feltöltő platform. 

Az Anchor már a Spotify for Podcasters része lett.

A weblap regisztráció/bejelentkezés előtt tájékoztatást ad a különböző podcast kezelési lehetőségekről (Pl.: analitika lekérése, hogyan töltsünk fel, illetve készítsünk podcast-ot a weboldal segítségével).

Regisztráció/bejelentkezés után látható egy bevezető a podcast készítésbe, és a már feltöltött epizódokat is meg lehet tekinteni.

Előnyei
  • könnyen el lehet vele kezdeni
  • bármilyen eszközről könnyen használható (tablet, telefon, laptop, asztali gép)
  • egyből megosztható nagyobb stream-elő platformokon (Spotify, Apple Podcast, stb.)
  • egyéni, páros és csoportos munkára is lehetőséget biztosít
  • belső keresőfelület: több százezer, mások által készített „podcast” között böngészhetünk, inspirálódhatunk
  • a lekérhető  statisztikák által a megtekintés, fogadtatás, hallgatók köre nyomon követhető
Hátrányai
  • idő kell a sok információ befogadásához, elsajátításához
Használata a tanításban/tanulásban

Ismeretszerzésre, és akár disztribúcióra is alkalmas podcastok terén.

 

Oktatóvideó(k)

 

Eszköztípus

Podcast

Podcast

A podcast olyan hanganyag (opcionálisan videóanyaggal), amit készítője interneten tesz közzé. Olyan rádióadásszerű tartalom, ami feltöltést követően online érhető el. Témái a legkülönbözőbbek, az internetre is általában ezek szerint kategorizálva kerülnek fel. Podcasteket sokféleképpen lehet készíteni; lényege az, hogy egy tetszőleges témának megfelelő kerek eszmefuttatást, érvelést mutasson be.

Hangfelvételt egészen egyszerűen, telefonos alkalmazásként ingyenesen letölthető diktafonnal, digitális felvevővel, de akár komoly, stúdiószintű felszereléssel is lehet készíteni. A lényeg, hogy viszonylag jó minőségű hanganyagunk legyen. Tapasztalat nélkül az elején kisebb-nagyon nehézségekre számíthatunk.

Mikrofonokból sokféle van – akik  nem szeretnének nagyobb összegeket kiadni ilyesmire, azok választhatnak egy egyszerű USB-s mikrofont is. 

A mikrofonokhoz kell egy hangkártya, ami egyben erősítő is. Célszerű még egy zárt hátuljú (closed-back) fejhallgató beszerzése, mivel jó természetes zajszűrő.

Hangvágó programból is sokféle van. Célszerű egy ingyen kipróbálhatóval kezdeni, utána váltani fizetős verzióra. Az ilyen, részben ingyenes programok azért hasznosak, mert így megismerhetjük úgy a programot, hogy nem kell fizetnünk érte, és reális döntést tudunk hozni, hogy befektetünk-e a fizetős verzióba, melynek nagyobb tárháza van funkciók terén. Jók a Cubase, AKAI programok, de az NCH és CakeWalk cégeknek is jó termékei vannak a piacon. Az Apple-felhasználók körében a Logic a legelterjedtebb.

Teljesen ingyenes podcastkészítő program például az Anchor.

Ezenkívül fontos még a hangformátum: Ez áltában MP3, de a WAV, illetve FLAC formátumok kifejezetten erre a célra jobbak. Először ismerkedjünk meg az MP3-mal, utána kezdjünk csak mást is használni. Mérlegeljünk, hasonlítsuk össze a rendelkezésre álló formátumokat.

Ha videófelvételt is szeretnénk készíteni, számolnunk kell jelentősebb költségekkel, mint a hanganyagnál. Alapvető egy jó kamera (Panasonic, Canon, Sony), illetve a magunkra szerelhető, csiptetős mikrofon.

Videóvágó programoknál szintén érvényesül az, ami a hangvágóknál. Itt az Apple-t használók vannak előnyben az iMovie-val. A Vegas nevű program fizetős ugyan, de rendkívül népszerű. Formátumból az MP4-gyel nem lehet melléfogni. Nem javasolt laptoppal dolgozni, hanem a gyorsabb, jobb asztali gép részesítendő előnyben.

Már egy rövidnek számító, hangalapú 30 perces podcast is nagy méretű (30 MB), és a belefektetendő elkészítési, illetve vágási munka (minimum +1 óra) nem a legegyszerűbb feladat. Ha nincs tapasztalatunk, az elején számoljunk több idővel.

Egy ugyanilyen hosszú videóanyag több mint 10 GB. A belefektetendő munka pedig legalább dupla annyi, mint a hang alapúban.

Konklúzió: Mindenkinek ajánlott, hogy legalább egyszer készítsen egy podcastet, akár telefonnal és egy ingyenes vágóprogrammal. Aki hosszútávra kíván podcastek készítésre berendezkedni, annak érdemes komolyabb felszerelésen is elgondolkoznia.

Árazás
teljesen ingyenes
Kezelőfelület nyelve
angol
Van saját tárhelye, ahol böngészhetünk a mások által készített tartalmak között?
van
Támogatja az ingyenes verzió az online együttműködést?
igen
Nehézség
haladóknak
Leírás készítője
Bendegúz

További alkalmazások

Linoit logó
Moodle logó