Talajszelvény vizsgálat – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt projekta
Sector
Mezőgazdaság, erdészet, halászat és állategészségügy
Tema, učno področje
Talajtan
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kezdeményezés és önirányítás
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Tanulók megismerjék a talajtípusokat, önállan is képesek legyenek felismeri az adott talajtípust
Metoda poučevanja
projektalapú tanulás
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Képesek lesznek az adott talajtípust beazonosítani tulajdonságai alapján
Koncepti
Talajképződés folyamatai, talaj,talajszintek, talajok genetikája
Potrebna orodja
ásó, mérőszalag, Ph mérő, óraüveg, desztillált víz,10%os HCl
Trajanje
180 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt
  • Talajképződés folyamata(fizikai, kémiai, biológiai)
  • Talajok szerkezete
  • Talajban ható legfontosabb folyamatpárok:
  • - Szerves anyag felhalmozódása - szerves anyag elbomlása
  • - A talaj benedvesedése - és kiszáradása
  • - Kilúgozás - sófelhalmozódás
  • - Agyagosodás - podzolosodás
  • - Agyagvándorlás - agyagkicsapódás
  • - Oxidáció - redukció
  • - Savanyodás - lúgosodás
  • - Szerkezetképződés - szerkezetromlás
  • - Talajerózió - szedimentáció
  • - Felmelegedés - lehűlés
  • - Duzzadás - zsugorodás
  • A talajok szintjeiA,B,C
  • A talajok élőlényei (Flóra, Fauna)
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

A projekt előkészítését a szükséges anyagok, eszközök jelenti. A legfontosabb a helyszín kiválasztása, ahol a vizsgálatot elvégezzük. Lehetőleg az időjárás előrejelzést is figyelembe kell venni, esős időben nem igazán szerencsés a vizsgálat. A talajszelvényt úgy kell elkészíteni, hogy a vizsgált területre süssön a nap, a vizsgálat hitelessége miatt.

Izvajanje učne ure/projekta

A projekt lebonyolításának az alapvető módja: kérdés-felvetés - majd arra elméleti válasz megfogalmazása és / vagy gyakorlati feladat végrehajtása. Konkrétan egy szabályos talajszelvény kiásása

 A felvetett kérdések a projekt során:

Hol helyezkedik el ezen terület?

Milyen helyi tényezők vannak(pl folyó közelsége, ártér,vízzel telített területstb)

Milyen erők hatására alkulhatott ki ezen a részen a talaj?(éghajlat, tengerszint feletti magasság, növényzet, domborzat, talajképző kőzet)

Miből áll a talaj?

A talaj színe sokat elárul a benne le­ját­szó­dó folyamatokról, kémiai összetételéről. Következtess a ta­laj színe alapján a ké­miai összetételére!

  • sötét, fekete: magas szervesanyag-tartalom
  • vörös: vas jelenléte, a talaj jól szellőzött
  • fehér: meszes kiválások vagy egyéb sókiválás-Sósavval pezsgés próba
  • zöldes-, kékesszürke: rosszul szellőzött, levegőtlen
  • A szintek megkülönböztetése, centivel lemérni pl a humuszréteg vastagságát, A szinteket tudjuk e még további részekre bontani?
  • találunk e benne gilisztát,
  • vannak e állatjáratok,
  • milyen a szerkete a talajnak gyúrópróba bemutatása
  • vannak -e mészkiválások
  • Milyen típusba sorolhatjuk a talajunkat
  • Vannak e például csigaházak a C szintben--Milyen az alapkőzet
  • A talajvíz hány cm-mélységben jelenik meg, vagy ha nem egy főldfúróval meg lehet keresni, lemérni
  • Milyen a Ph-ja mérjük meg

    Találunk e benne növény gyökérzetet, az hány cm mélységig hatol le?

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Google Tanterem
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
Digitális PH mérő
Načrt vrednotenja

A projekt értékelése egyrészt megtörténik: az egyes feladatok végrehajtása során, végén - azonnali, szóbeli visszajelzés formájában; a projekt lebonyolítása után - egy online kérdőív kitöltésével.

A kérdőív visszajelzést ad a diákok vonatkozásában az elsajátított tudásanyaggal, az érzékenyítés eredményével kapcsolatban, és a projektet lebonyolítók számára az egyes feladatok népszerűségével kapcsolatban is.

Diferenciacija

A projekt lebonyolítása során vannak egyéni (gyúrópróba, PH mérés, mészvizsgálat, gilisztajárat keresés) és csoportos feladatok (pl.a talajszelvény elkészítése). A csoportos feladatok végrehajtása heterogén csoportokban a legszerencsésebb, egyéb differenciálásra nincs szükség!

Domača naloga, projektna naloga

Az ellenőrző / visszajelző kérdőív kitöltése.

Vizsgálja meg lakóhelyén a talajt