Biztosítási alapismeretek

  • Gara Istvánné
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Gazdálkodás és menedzsment
Tema, učno področje
Biztosítási alapismeretek
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kezdeményezés és önirányítás
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Médiaműveltség
Produktivitás és számonkérhetőség
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Társadalmi és kultúrák közötti készségek
Vezetés és felelősségvállalás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Aktív tanulás, együttműködés, MI-eszközök használata
Metoda poučevanja
A téma közös megbeszélése
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére a diákok képesek legyenek átlátni a biztosítási rendszert és önállóan biztosítást választani és azt megkötni
Koncepti
biztosítási alapfogalmak
Potrebna orodja
okostelefon
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt
  • okostelefon vagy laptop csoportonként;
  • internetkapcsolat;
  • ChatGPT vagy más generatív MI;
  • projektor;
  • tanulói munkalap.
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

. Ráhangolódás – „Mi történne, ha...?” (5 perc)

Tanári tevékenység

A tanár három helyzetet vetít ki:

  1. Villám csap egy családi házba.
  2. Egy diák összetöri a telefonját.
  3. Közlekedési baleset történik.

    Kérdések:

  4. Ki fizetné a kárt?
  5. Mit tennél ilyen helyzetben?
  6. Mekkora anyagi veszteség lehet?
Izvajanje učne ure/projekta

MI-vel támogatott ötletgyűjtés (5 perc)

Feladat

A tanulók párokban megkérdezik a ChatGPT-t:

Prompt:

Sorolj fel 5 olyan hétköznapi helyzetet, amikor egy középiskolás vagy családja számára hasznos lehet a biztosítás!

Tanulói feladat

  • elolvassák a válaszokat;
  • kiválasztják a szerintük legfontosabb példát;
  • indokolják választásukat.

MI-használati cél

A diákok megtapasztalják, hogy az MI ötletgenerálásra használható, de az értékelést nekik kell elvégezniük.

 

3. Új ismeret feldolgozása (10 perc)

Tanári magyarázat

Interaktív kérdésekkel:

  • Mi a biztosítás?
  • Mi a kockázat?
  • Mit jelent a biztosítási díj?
  • Mi az önrész?
  • Milyen biztosításokat ismertek?

Aktivizálás

A fogalmak magyarázata közben a tanulók saját példákat mondanak.

 

4. Csoportmunka – „Legyünk biztosítási tanácsadók!” (12 perc)

Csoportalakítás

4–5 fős csoportok.

Minden csoport kap egy esetet.

Esetek

1. csoport

Egy család új házat vásárol.

2. csoport

Egy fiatal megszerzi a jogosítványát és autót vezet.

3. csoport

Egy vállalkozó új üzletet nyit.

4. csoport

Egy család külföldi nyaralásra készül.

 

Feladat

A csoport kérdezze meg a ChatGPT-t:

Milyen biztosításokat ajánlanál ebben a helyzetben és miért?

Kritikai gondolkodás

A tanulóknak ki kell választaniuk:

  • melyik javaslat hasznos;
  • melyik kevésbé fontos;
  • mit egészítenének ki saját ötleteikkel.

Eredmény

A csoport készít egy rövid ajánlást.

Mini prezentációk (8 perc)

Minden csoport 1-1 percben bemutatja:

  • milyen kockázatokkal találkozhat az adott szereplő;
  • milyen biztosítást javasolnak;
  • miben segített az MI.

A többi csoport kérdezhet.

 

6. Óra végi játék – MI kihívás (3 perc)

A tanár felolvas néhány helyzetet.

A diákoknak gyorsan el kell dönteniük:

Helyzet

Biztosítás típusa

Lakástűz

Vagyonbiztosítás

Csonttörés

Személybiztosítás

Autóbaleset másnak okozott kárral

Felelősségbiztosítás

Betörés

Vagyonbiztosítás

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
PowerPoint 2016+ videó rögzítés
Načrt vrednotenja

Csoportosan és egyéni értékelés

Diferenciacija

A tanulók egyéni képességei alapján

Domača naloga, projektna naloga

Házi feladat (MI alkalmazásával)

A tanulók kérdezzék meg a ChatGPT-t:

Milyen biztosításokra lehet szüksége egy 18 éves fiatalnak, aki most kezdi önálló életét?

Feladat:

  1. Olvassák el a választ.
  2. Válasszanak ki 3 biztosítást.
  3. Írják le saját szavaikkal, miért tartják fontosnak.

 

Óra végi reflektáló kérdés

„Miben segített ma az MI, és mit kellett nekünk eldönteni helyette?”

Ezzel tudatosítható, hogy az MI hasznos információforrás és ötletadó, de a döntés, az értékelés és a felelősség továbbra is az emberé.