A földrajzi felfedezések

  • Dombóvári Violetta
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Társadalomtudományok
Tema, učno področje
A kora újkor
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Információs műveltség
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
történelmi gondolkodás fejlesztése; térbeli tájékozódás fejlesztése; forráselemző képesség fejlesztése; együttműködési készség fejlesztése; kommunikációs készségek fejlesztése; kritikai gondolkodás fejlesztése.
Metoda poučevanja
aktív tanulás
csoportos munka feladatvégzés)
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
A tanulók ismerjék meg a nagy földrajzi felfedezések okait, legfontosabb eseményeit, szereplőit és következményeit, valamint tudják elhelyezni a jelentősebb felfedezőutakat a térképen.
Koncepti
földrajzi felfedezések, karavella, gyarmat, gyarmatosítás, világkereskedelem, konkvisztádor, árforradalom, tordesillasi szerződés, rabszolga-kereskedelem, kolumbiai csere, Vasco da Gama, Kolumbusz Kristóf, Magellán
Potrebna orodja
projektor, okostábla, A3 lap, filc
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Mellékelt PPT.

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

A tanár kivetít egy korabeli világtérképet.

Kérdés:

„Miért vállalkozhatott valaki arra a 15–16. században, hogy ismeretlen tengereken hajózzon hónapokon keresztül?”

A tanulók rövid válaszokat fogalmaznak meg.

A tanár összegzi a motivációkat:

  • gazdasági érdekek;
  • új kereskedelmi utak keresése;
  • kalandvágy;
  • vallási célok.
Izvajanje učne ure/projekta

Előzetes tudás aktivizálása

Közös ötletgyűjtés.

Kérdések:

  • Mit tudtok Kolumbusz Kristófról?
  • Mit nevezünk gyarmatnak?
  • Miért vált fontossá India elérése?

A tanár felírja a kulcsszavakat a táblára.

Új ismeretek feldolgozása

Tanári magyarázat térképhasználattal.

Tartalmak
  • a földrajzi felfedezések okai;
  • technikai fejlődés (iránytű, karavella);
  • Bartolomeu Dias útja;
  • Vasco da Gama útja Indiába;
  • Kolumbusz Kristóf útjai;
  • Magellán föld körüli expedíciója.

A tanár folyamatosan mutatja az útvonalakat aPáros munka – „Ismerd meg a felfedezőt!”

A tanulók párokban dolgoznak.

Minden pár kap egy felfedezőről szóló rövid forrást vagy információs lapot.

Feladat:

Válaszolják meg:

  1. Ki volt a felfedező?
  2. Mi volt az út célja?
  3. Mit fedezett fel?
  4. Miért jelentős a tevékenysége?

A párok röviden ismertetik válaszaikat.

Csoportmunka – „A felfedezések következményei”

3–4 fős csoportok.

Feladat:

Készítsenek gondolattérképet vagy plakátot az alábbi két kategóriában:

Pozitív következmények
  • új kereskedelmi útvonalak;
  • világkereskedelem kialakulása;
  • új termények megjelenése;
  • földrajzi ismeretek bővülése.
Negatív következmények
  • gyarmatosítás;
  • őslakos népek pusztulása;
  • rabszolga-kereskedelem;
  • kizsákmányolás.

A csoportok röviden bemutatják munkájukat.

Összegzés, ellenőrzés

A tanár kérdésekkel ellenőrzi az óra főbb tanulságait:

  • Mi volt a földrajzi felfedezések legfontosabb oka?
  • Ki jutott el először tengeri úton Indiába?
  • Milyen következményei voltak Amerika felfedezésének?
Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Google NotebookLM
Načrt vrednotenja

Szóbeli értékelés

Diferenciacija

Az órán képesség és munkatempó szerinti differenciálás valósul meg. A tanulók heterogén párokban és csoportokban dolgoznak, így segíthetik egymást, miközben a gyorsabban haladók kiegészítő feladatokat kapnak. A tanár kérdésekkel és egyéni segítségnyújtással támogatja a felzárkóztatást igénylő tanulókat.

Domača naloga, projektna naloga

Házi feladat

Írj 8–10 mondatos naplóbejegyzést egy választott felfedező szemszögéből!

Térj ki:

  • az út céljára;
  • az utazás nehézségeire;
  • a felfedezés jelentőségére.