Borlap

  • Kun-Beréti Éva
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Szolgáltatások (turizmus, szépészet, stb.)
Tema, učno področje
A borlap felépítése és értelmezése
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kezdeményezés és önirányítás
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Produktivitás és számonkérhetőség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Szakmai szókincs használata , Elemző és összehasonlító készség , Kritikus gondolkodás , Borlap elemzése
Metoda poučevanja
csoport és pármunka
Felfedező és kutatáslapú tanulás
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére a diákok tisztában lesznek a borlap felépítésével és szerkesztésével
Koncepti
Bor, itallap, borok csoportosítása
Potrebna orodja
okostelefon, okostábla
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Jelenleg nincs

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Előkészítés: Tananyag fejlesztés a copilot alklamazás segítségével, majd notebooklm segítségével oktató videó létrehozása

Ráhangolás 5 percben páros ötletelés, a párok közösen megbeszélik "Mi alapján választ bort a vendég?" Az ötletek táblára gyűjtése és ezen információk átvezetése és kiegészítése , hogy a borlap ezen információkat tartalmazza.

Izvajanje učne ure/projekta

Új ismeret bevezetése oktató által generált videóval 4 perc 

Téma: borlap felépítése, borok kategóriái, alapinformációk értelmezése

A videó közben a tanulók feladata a rövid jegyzetelés három kérdésről: mit tartalamaz egy borlap, milyen szempontok szerint tűntetik fel a borokat, mi az, ami a vendég döntését segíti. 4 perc

A diákok beszámolnak jegyzeteikről. 5 perc

Differenciált párosmunka keretei között fiktív borlap elemzés, gyengébb tanulók számára egyszerűbb feladatlap, kiemelkedő tanulók számára nehezebb feladatlap.  15 perc

Egyéni és páros és oktató általi értékelés 8 perc

Önreflexió a google forms segítségével 2 perc

Házi feladat kiosztása 2 perc

 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Copilot
Gemini
Google Forms
Google NotebookLM
Načrt vrednotenja

Formatív: órai megfigyelés, csoportmunka értékelése az értékelési táblázat szerint

Szummatív: egyéni munkalap eredménye

Visszajelzés: szóbeli, azonnali, fejlesztő jellegű

Önreflexió

Diferenciacija

A csoportmunkát differenciáltan szervezem: három páros feladatlapot adok, ahol a gyengébb tanulók egyszerűbb, vezetett lépéseket kapnak, míg az erősebb tanulók összetettebb, önálló értelmezést igénylő feladatokon dolgoznak. Csoport kialakításánál ügyelve arra, hogy egy csoportba azonos képességű tanulók kerüljenek.

Domača naloga, projektna naloga

Készítenek egy 4 tételes mini borlapot saját választású borokkal, ételpárosítással betartva a borlapról tanult helyes sorrendet.