Csokonai Vitéz Mihály

  • Havasi Szilvia
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Pedagógia, oktatás
Tema, učno področje
A magyar felvilágosodás
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kezdeményezés és önirányítás
Kommunikáció és együttműködés
Kreativitás és innováció
Rugalmasság és alkalmazkodókészség
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Beszédkészség fejlesztése, önálló gondolkodásra késztetés, saját vélemény megfogalmazása; a költő elhelyezése a megfelelő korban, a költő kortársainak felismerése
Metoda poučevanja
Felfedeztető és kutatásalapú tanulás
Élmény alapú tanulás
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére képesek lesznek értelmezni a verseket, az általuk is ismert tájakra (pl. Tihany) más szemmel nézni.
Koncepti
rokokó, szentimentalizmus, a felvilágosodás eszmeisége, Lilla-ciklus
Potrebna orodja
Okostábla, Internet
Trajanje
2x45 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Gondolatébresztő kérdések   

Rokokóhoz: Csokonai élete folyamán sokszor gyalog bebarangolta Magyarország tájait. Jól ismerte tehát a vidék szépségeit. Meglátta bennük a romlatlan tisztaságot, ami lelki megnyugvást hozott számára az emberek világával kapcsolatos csalódásai közepette.

  • Rád milyen hatással van a természet? Te milyen környezetben érzed inkább jól magad: a mozgalmas városban, vagy az emberektől elzártabb, vidékies, természeti helyeken?

    Szentimentalizmushoz: Az emberi élet negatív sorsfordulatai melankolikus, szomorú és gyakran önelemző állapotba kergetnek bennünket. Az érzékenység az irodalomtörténet szentimentalista korszakában külön kultuszt teremtett magának.

  • Te hogyan viselkedsz, amikor bánatos vagy? Hogyan viseled, ha egyedül érzed magad? Milyen bevált megoldásaid vannak az efféle élethelyzetekre?
Izvajanje učne ure/projekta

https://www.nkp.hu/tankonyv/irodalom_10_nat2020/lecke_04_039

Csokonai Vitéz Mihály rokokója és szentimentalizmusa néhány vers segítségével

A boldogság

Tartózkodó kérelem

A Reményhez

A tihanyi Ekhóhoz

Gondolatébresztő feladatok: 

  • a tanulók szavakat kapnak („boldogság”, „magány”, „természet”), és gyorsan képeket, érzéseket társítanak hozzájuk
  • különböző érzelmek (derű, melankólia, vágyakozás) közül választanak, majd indokolják, melyik illik inkább a rokokóhoz vagy a szentimentalizmushoz

Majd következhet a művek mélyebb értelmezése, üzeneteik megértése.

  • Miként bővült a magyar irodalom Csokonai verseivel? Hogyan jelenik meg a játékosság és az életöröm a rokokó verseiben? Milyen szerepet kap a szerelem a rokokó költészetében? Hogyan ábrázolja az egyéni szenvedést és magányt a költő? Milyen szerepet játszik a természet az érzelmek kifejezésében? Miben különbözik a szentimentalista szerelem a rokokó szerelemfelfogástól? Hogyan jelenik meg az elmúlás és a reményvesztettség motívuma?

Végül: önálló munka vagy pármunka: Mit üzen neked ez és ez a vers? 

 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
Okostábla
Načrt vrednotenja

Az óra során folyamatos szóbeli értékelést alkalmazok, figyelve a tanulók szóbeli megnyilvánulásait és együttműködését, koncentrációját. A tanulók önértékelést is végeznek rövid reflexió formájában, amelyben megfogalmazzák, mit tanultak és miben fejlődtek. Az óra végén egy rövid írásbeli feladat (Mit üzen neked ez a vers? 10 mondatos mini esszé) segíti az egyéni megértés ellenőrzését. Az összegző értékelés során figyelembe veszem az órai aktivitást, az együttműködést és az elemzési készségek fejlődését.

Diferenciacija

A támogatást igénylő tanulók (pl figyelemhiányos, diszlexiás) irányított kérdések, kulcsszavak vagy vázlat segítségével dolgoznak és több időt kapnak. Nem muszáj a többiek előtt beszélniük. Lehetőséget biztosítok választásra is: a tanulók dönthetnek kreatív (pl. illusztráció, átírás) vagy elemző feladat között. 

A gyorsabban haladók illetve az "unatkozók" számára kiegészítő, elmélyítő feladatokat adok.

Domača naloga, projektna naloga

Versek önálló, néma olvasása

Versek közös olvasása, meghallgatása

Kreatív feladatok: 

  • milyen zene illik a vershez?
  • hogyan rajzolnád le ezt a verset?
  • rokokó vers "elszomorítása" szentimentalista stílusban vagy fordítva
  • írj egy új felismerést és/vagy egy új kérdést