Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Pedagógia, oktatás
Tema, učno področje
Ok-okozati összefüggések felismerése melyek az első világháborúhoz vezettek, események térben és időben történő elrendezése
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kommunikáció és együttműködés
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Ok-okozati összefüggések felismerése, események térben és időben történő elhelyezése, témához kapcsolódó definíciók elsajátítása
Metoda poučevanja
csoport és pármunka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Az óra végére a tanulók megértik az I. Világháború kirobbanásához vezető okokat és felismerik a történések közötti logikai kapcsolatrendszert
Koncepti
Kettős Szövetség, Hármas Szövetség, Központi hatalmak, Antant, Imperializmus, Nacionalizmus, Militarizmus, Fegyverkezés, Annexió, Proxy Háború, Casus Belli, Villámháború, Állóháború
Potrebna orodja
okostelefon vagy tablet, projektor, számítógép
Trajanje
45 perc (plusz egy ismétlő, értékelő óra)
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

A tanulóknak meg kell érteni, hogy milyen mélyen gyökerező geopolitikai feszültségek teremtették meg azt a robbanásveszélyes környezetet, amelyben a Ferenc Ferdinánd elleni szarajevói merénylet kiolthatatlan lángra lobbantotta a háborút. Előzetes házi-feladat: átismételni az előzetesen tanult Balkán Háborúkat és a Szövetségi Rendszerek kialakulását. Google Classrom Google Forms nyomtatvány kitöltésével küldik el a válaszaikat. Milyen típusú feladatokat kapnak? Igaz -hamis, feleletválasztós kérdések, húzd alá ami nem igaz, hiányzó információ kitöltése. A feladatok rákérdeznek az előzetesen felsorolt fogalmakra is. 

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

A tanulók óra elején átismétlik a katonai szövetségi rendszereket és a Balkán Háborúkat (1912-1913) két Wordwall feladat segítségével. (kb. 6-8 perc)  https://wordwall.net/hu/resource/64108015/t%C3%B6rt%C3%A9nelem/sz%C3%B6vets%C3%A9gi-rendszerek

https://wordwall.net/hu/resource/80110433/t%C3%B6rt%C3%A9nelem/a-balk%C3%A1ni-l%C5%91poros-hord%C3%B3

Opcionális segítség: Video mely rámutat a háború kirobbanásához vezető okokra: https://www.youtube.com/watch?v=nYL28r-GHZk

A jobb megértés végett ezt is meg tudják tekinteni: https://zanza.tv/tortenelem/ujkor-az-elso-vilaghaboru/az-i-vilaghaboru-i

Izvajanje učne ure/projekta

Közösen feldolgozandó anyag a NotebookLM segítségével: https://notebooklm.google.com/notebook/3de3e5fc-983a-4bd5-893e-6c2125546147 Infografika részre kell lépni, mely segít kibontani a háború részleteit. Ezt kell tanulmányozniuk. Ezt követően csoportmunkában kell dolgozni. A három legfontosabb  front meghatározóan fontos eseménytörténetét kell bemutatniuk. Használhatják a ChatGpt, Co-Pilot, Gemini Chatbotokat, vagy egy általuk prefrált AI-t. Előzetesen megbeszéljük, hogy a prompt-okat helyesen kell használni.

A diákok telefont és tabletet használhatnak. Az AI segítségével csoportmunkában dolgoznak. 3 különböző csoport dolgozza fel a Nyugati, a Keleti és a Déli front legfontosabb eseményeit, csatáit. A feladatuk, hogy egy informatív ppt-t csináljanak amit elő kell adni egy megadott 6-8 perces időintervallum alatt. 

Cél: Önálló ismeretszerzés a meglévő ismereteik és az AI segítségével. 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Copilot
Gamma.app - prezentáció készítő
Gemini
Google Tanterem
Google Forms
Google NotebookLM
Perplexity
Načrt vrednotenja

A diákok a mesterséges intelligencia segítségével elkészített PPT-t beküldik a közös Google Classroom felületre, majd értékelési szempontok alapján pontozzák egymást a csapatok és a szaktanár is értékeli őket. Önértékelés is lehetséges.  (Értékelő szempontok: Események térben és időben történő elhelyezése, térképes megjelenítés, logikai illetve ok-okozati összefüggések feltárása, definíciók használata, legfontosabb csaták kiemelése, szemléltetése, eredménye.) 

Diferenciacija

Cél: Heterogén csoportok kialakítása melyek változatosabb összetételű, különböző szinteken álló, eltérő hátterű és képességű diákokat foglalnak magukban. Fontos szempont a differenciálás, hogy mindenki a neki megfelelő támogatást kapja. A 3 csoport kialakítása úgy történik, hogy mindhárom csoportban különböző képességű diákok erősítsék az adott csapatot. Minden diák valamiben jó, ezt a szempontot érdemes követni. (Pl: Van aki kommunikációban erős, van aki a topográfiát jobban tudja mint mások, van aki nagyon jó logikai képességekkel, lényeglátással rendelkezik stb. Ezen alapelvek mentén érdemes a csoportokat szervezni.) 

Domača naloga, projektna naloga

Házi feladat: Önkéntes kiselőadás lehetőség: Az 1. Világháború fegyvereinek, harcászati eszközeinek bemutatása földön, vízen, levegőben. (AI használata megengedett.)