Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Társadalomtudományok
Tema, učno področje
Magyarország története a XX.században
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Információs műveltség
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
vitaképesség, általános műveltség
Metoda poučevanja
játék alapú tanulás
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Megismerik a terror felé tartó politikai lépéseket, a társadalom önvédelmi mechanizmusait,
Koncepti
szalámi technika, SZEB, kékcédulás választások, kulák, TSZ, Recsk,
Potrebna orodja
számítógép, tablet okostelefon
Trajanje
90 perc
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

https://gamma.app/docs/A-Rakosi-rendszer-kiepulese-es-bukasa-m5bjadxjs2pinjl

A források a magyar történelem Rákosi-korszakát mutatják be, amely 1945 és 1956 között épült ki, és Rákosi Mátyás sztálinista típusú, totális diktatúrájához köthető. A diktatúra kiépülését a szalámitaktika alkalmazása tette lehetővé, amellyel a kommunista párt fokozatosan felszámolta politikai ellenfeleit. Kiemelt szerepet kap a rendszer terrorjának bemutatása, amelyet a ÁVH hajtott végre, többek között koncepciós perekkel – mint a hírhedt Rajk-per – és tömeges kitelepítésekkel, valamint a gazdaság erőltetett iparosításával és kollektivizálásával. A korszak végül Sztálin halála után bekövetkező változások és Nagy Imre reformtörekvései után, az 1956-os forradalom hatására omlott össze.

A tanulók előre megkapják a hang és filmanyagot, valamint a prezentációt.

Izvajanje učne ure/projekta

ÓRATERV – A Rákosi-rendszer kialakulása és bukása

1. Óra céljai

Tartalmi célok

  • Megérteni a kommunista hatalomátvétel folyamatát Magyarországon (1945–1949).
  • Átlátni a Rákosi-rendszer működését: diktatúra jellemzői, gazdasági és társadalmi politika.
  • Érteni a rendszer válságát és bukásának okait (1953–1956).
  • Összekapcsolni a Rákosi-rendszert az 1956-os forradalom előzményeivel.

Készségfejlesztési célok

  • Forráselemző készség fejlesztése (szöveg, kép, statisztika).
  • Ok–okozati összefüggések felállítása.
  • Érettségi esszéfeladatokra való felkészítés.

2. Eszközök

  • Képek: Rákosi Mátyás, ÁVH, beszolgáltatás, internálótáborok.
  • Statisztikai adatok: termelési tervek, kitelepítések számai.
  • Rövid forrásszövegek (pl. XX. kongresszus, beszolgáltatási rendelet).
  • Projektor, munkalap.

3. Óra menete

I. Ráhangolódás (5 perc)

Kérdés a diákoknak:

  • „Mi jut eszetekbe a Rákosi-korszakról? Milyen fogalmakat ismertek?”

Kulcsszavak a táblán:
diktatúra, ÁVH, tervgazdaság, személyi kultusz, koncepciós perek, padlássöprés, internálás.

II. Új ismeretek feldolgozása (20 perc)

1. A kommunista hatalomátvétel (1945–1949)

  • Kommunista párt taktika: szalámitaktika
  • MKP pozícióinak erősítése, kisgazdák ellehetetlenítése
  • 1947-es „kékcédulás” választások
  • Magyar Dolgozók Pártja megalakulása (1948)
  • 1949-es alkotmány és egypártrendszer

📌 Fogalommagyarázat: szalámitaktika, népi demokrácia.

2. A Rákosi-diktatúra jellemzői (1949–1953)

  • Teljhatalom és személyi kultusz:
    „A párt a nép élcsapata” – Rákosi mint „Sztálin legjobb tanítványa”.
  • ÁVH szerepe: megfigyelés, terror, internálás, koncepciós perek (pl. Rajk-per).
  • Tervutasításos gazdaság:
    • kollektivizálás, beszolgáltatás
    • nehézipar erőltetése
    • hiánygazdaság
  • Társadalmi következmények:
    kitelepítések, lakosság félelemben tartása, életszínvonal romlása.

3. A rendszer válsága és az „új szakasz” (1953–1955)

  • Sztálin halála → változások a szovjet politikában
  • Imre Nagy reformjai:
    • internálótáborok felszámolása
    • adóterhek csökkentése
    • beszolgáltatás enyhítése
  • Rákosi visszatérése → reformok visszafordítása → újabb elégedetlenség

4. A bukás: 1956 előzményei

  • Nép elégedetlensége: gazdasági válság, félelem légköre
  • Értelmiségi ellenzék erősödése (Petőfi-kör)
  • Rajk rehabilitációja
  • Rákosi végleges leváltása (1956 július)

III. Forráselemzés (10 perc)

Feladat 1 (szöveg):
Részlet Nagy Imre 1953-as parlamenti beszédéből.

  • Mit kritizál benne?
  • Hogyan jelenik meg a Rákosi-rendszer hibája?

Feladat 2 (kép):
Fotó a padlássöprésről vagy ÁVH-s igazolványról.

  • Mit mutat a kép a korszak társadalmi viszonyairól?
  • Milyen érzelmeket kelthetett az emberekben?

IV. Érettségi gyakorlás (7 perc)

Rövid esszéfeladat-minta:
„Mutassa be a Rákosi-diktatúra működését a terror és a gazdaságpolitika szemszögéből!”

Irányelvek a diákoknak:

  • Bevezetés: hatalomátvétel
  • Tárgyalás: ÁVH, perek, személyi kultusz, tervgazdaság
  • Következtetés: válság, 1953, 1956 előzménye

V. Óra lezárása (3 perc)

Kérdések:

  • Melyek voltak a Rákosi rendszer legfőbb hibái?
  • Miért nem tudott a rendszer reformokkal megújulni?

Házi feladat (opcionális):
Készíts rövid, max. 12 soros összefoglalót a Rákosi-diktatúra kiépüléséről és bukásáról – érettségi tömörségben.

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Gamma.app - prezentáció készítő
Google NotebookLM
Prezi
Redmenta
Načrt vrednotenja

Redmentában készül egy teljes átfogó kérdéssor rengeteg forrásfeldolgozó kérdésekkel. A dolgozat pedig ezekből a kérdésekből tevődik össze. A kérdéssor egy menekülőszoba, ahol meghatározott élettel rendelkezik a tanuló, amennyiben az élete elfogy kezdheti újból. A kérdések véletlenszerűek.

https://app.redmenta.com/hu/solve?ks_id=2098432596&utm_source=redmenta&utm_medium=worksheet&utm_campaign=worksheet_share

Diferenciacija

A tanulók a tanulási módszerek sokszinűsége miatt, megkapják a diákat, egy abból készített filmet, valamint egy potcastot mp3 formátumban.

Domača naloga, projektna naloga

https://prezi.com/view/Qf6QrLtabDh68x91hxP4/?referral_token=RGMVv2lnB3FN