Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Társadalomtudományok
Tema, učno področje
Word Order in Questions
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Kommunikáció és együttműködés
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Nyelvtani tudatosság. Kommunikációs készségek. Hallott és olvasott szöveg értése. Mondatalkotási készség
Metoda poučevanja
Frontális oktatás
páros munka
Kooperatív csoportmunka
interaktivitás
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
A tanuló képes lesz: felismerni és alkalmazni a helyes szórendet angol kérdőmondatokban (WH- és Yes/No kérdésekben), létrehozni saját kérdéseket megadott információk alapján, kijavítani hibás kérdéseket, kommunikációs helyzetben helyesen megfogalmazni
Koncepti
Question word (WH-words), Auxiliary verb, Subject, Verb, Word order, Yes/no questions, WH-questions
Potrebna orodja
Interaktív tábla, tankönyv, munkafüzet, digitális eszköz (telefon/tablet) online feladatokhoz, papír és toll Időtartam
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Tankönyv: English File – Elementary – Word Order in Questions, p. 26

Munkafüzet: English File – Elementary – Workbook

Digitális anyagok (LearningApps / Wordwall feladatok linkje, ha elérhető)

Képek vagy kártyák a mini interjúhoz (WH- és Yes/No kérdések mintái)

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Az óra elején a tanár egyszerű kérdéseket tesz fel a diákoknak (pl. “Where do you live?”, “What time do you get up?”, “Do you like English?”), hogy aktivizálja a korábbi ismereteiket. A tanulók válaszaiból kiindulva a tanár rámutat arra, hogy a kérdéseknek jellegzetes szórendje van az angolban. A tanár közösen összegyűjti, milyen kérdőszavakat ismernek a diákok, majd az óra céljának egyértelmű megfogalmazása következik: a tanulók megismerik és gyakorolják az angol kérdőmondatok helyes szórendjét (WH-kérdések és Yes/No kérdések).

Izvajanje učne ure/projekta

1. Ráhangolódás – előzetes tudás aktiválása (5 perc)
A tanár egyszerű kérdéseket tesz fel a diákoknak (pl. “Where do you live?”, “Do you play any sports?”, “What’s your favourite subject?”). A diákok válaszolnak, a tanár pedig kiemeli a kérdések szerkezetét. Ezzel felidéződik a már ismert alany–állítmány fogalma és a segédigék szerepe.

2. Az új tananyag bevezetése – magyarázat (8–10 perc)
A tanár bemutatja a két alapvető kérdéstípust:

  • Yes/No kérdések: Auxiliary + Subject + Verb…
  • WH-kérdések: WH-word + Auxiliary + Subject + Verb…
    A tanár példákat mutat a táblán, színkóddal vagy nyilakkal jelölve a szerkezet elemeit. Közösen megbeszélik, miért kell a segédige az alany elé kerüljön.

3. Irányított gyakorlás párokban (8 perc)
A diákok párokban dolgoznak. Minden pár kap 6–8 állítást (pl. “you/get up/at 7?”, “she/live/in Budapest?”), amelyeket kérdéssé kell átalakítaniuk. A párok egymás munkáját ellenőrzik, szükség esetén javítják a szórendet.

4. Digitális gyakorlás – interaktív feladat (5–7 perc)
A tanulók LearningApps vagy Wordwall feladatot oldanak meg, ahol kevert szórendű kérdéseket kell helyes sorrendbe rakni. A tanár körbejár és segít, ha szükséges.

5. Szóbeli kommunikáció – mini interjúfeladat (7 perc)
A tanulók egy rövid kérdéssort kapnak (pl. Where…? When…? Why…? Do you…?). Párokban mini-interjút készítenek egymásról helyes kérdésszórenddel. A tanár 2–3 párt meghallgat.

6. Összegzés és ellenőrzés (3 perc)
Gyors táblára írt feladatsor: 3 hibás kérdés, amelyeket a diákok javítanak.
A tanár megerősíti a fő szabályt: segédige → alany → főige.

7. Házi feladat (1 perc)
A tanulók írjanak 5 WH-kérdést és 5 Yes/No kérdést egy általuk választott témában (pl. hobbi, iskola, család).

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Google Tanterem
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
Projektor, Kahoot
Načrt vrednotenja

Az órai tevékenységek során folyamatos, formatív értékelést alkalmazok. A páros és csoportmunkában figyelem a tanulók részvételét, együttműködését és a helyes kérdésszórend használatát. A digitális feladat (LearningApps / Wordwall) azonnali visszajelzést ad a tanulóknak, így önértékelésre is lehetőséget biztosít. A mini interjú során szóbeli megfigyeléssel ellenőrzöm a kérdőmondatok helyes használatát. Az óra végén rövid hibajavító feladattal ellenőrzöm az egyéni megértést. A házi feladat írásbeli ellenőrzésével visszajelzést adok a tanulók kérdésalkotási készségéről és a szórendi szabályok alkalmazásáról.

Diferenciacija

A differenciálást több módon valósítom meg. A gyengébb tanulók számára előre megadott kérdéssémákat és könnyített feladatokat biztosítok (pl. szókirakó, félig kitöltött mondatszerkezetek). A haladóbb tanulók összetettebb kérdéseket alkothatnak, illetve kiegészítő kihívásként több kérdést készítenek a mini interjúhoz. A páros munkában tudatosan keverem a különböző szintű tanulókat, hogy egymást is segíthessék. A digitális feladatoknál a tanulók saját tempójukban haladhatnak, több szintű gyakorlófeladat közül választhatnak. A szóbeli gyakorlatoknál a magabiztosabb tanulók hosszabb, természetesebb kérdéssorral dolgoznak, míg a bizonytalanabbak rövidebb és egyszerűbb szerkezeteket használnak.

Domača naloga, projektna naloga
  • Ráhangoló kérdések: a tanár egyszerű kérdéseket tesz fel, a tanulók válaszolnak.
  • Kérdésszórend felismerése: példamondatok elemzése és a kérdőszó–segédige–alany–ige sorrend azonosítása.
  • Páros átalakítás: állító mondatokból kérdéseket alkotnak adott szókészlettel.
  • Digitális feladat (LearningApps/Wordwall): kevert szórendű kérdések helyes sorrendbe rakása.
  • Mini interjú párokban: a tanulók 5–6 kérdést tesznek fel egymásnak megfelelő szórenddel.
  • Hibajavítás: rövid feladat a táblán vagy munkalapon 3–4 hibás kérdéssel.
  • Házi feladat: 5 WH-kérdés és 5 Yes/No kérdés írása egy választott témában.