Karbantartás – Óraterv

Terv típusa
Projektterv
Szektor
Mezőgazdaság, erdészet, halászat és állategészségügy
Témakör, tanulási terület
Munkagépek karbantartási feladatai
Szakmai tantárgy(ak)
Fejlesztendő kompetenciák, készségek
Kritikus gondolkodás és problémamegoldás
Fejlesztendő szakmai kompetenciák, készségek
Képes a kertészeti termesztésben használatos erő- és munkagépek egyszerű karbantartási feladatainak elvégzésére. Munkája során ügyel a munkavédelmi és környezetvédelmi szabályok betartására.
Módszer, tanulásszervezési
projektalapú tanulás
Tanulási, fejlesztési célok
A projekt végére a tanulók képesek lesznek ütemezni, megtervezni a kertészetben használatos kisgépek karbantartását. Össze tudják állítani a karbantartáshoz szükséges anyagok listáját és a szükséges szerszámokat.
Szükséges eszközök
okostelefon, tablet
Időtartam
7-10 óra
Óra előtt vagy projekthez kiadott anyagok

Elméleti áttekintés, videókkal, anyagismerettel.

https://sites.google.com/view/muszakialapism

Az óra / projekt bevezető része, előkészítése

Bevezetés. A projekt céljának ismertetése. A renszeres karbantartás jelentőségének felismerése. Összefüggések keresése a gép biztonságos üzemeltetése, hosszan tartó megbízható működése és a karbantartás között.

3-4 fős csoportok kialakítása.

A projekt munkamenetének ismertetése.

A projekt céljának, eredményének (karbantarási munkaműveletelet összefoglaló, saját rögzítésű videók készítése)

Az óra / projekt megvalósítása

 

3-4 fős csoportok között egy-egy, a tankertészetben fellelhető gép műszaki leírásának kiosztását követően a dokumentum tanulmányozása. A gépkönyv alapján a mindennapi és az időszakos karbantartási feladatok kikeresése. A műszaki leírás utasításai alapján a csoportok karbantarási tervet készítenek, melyben részletesen felsorolják a szükséges szerszámokat, anyagokat és ismertetik a munakaműveleteket. A karbantartási terv részeként összeállítanak egy anyaglistát.

A tanulók a jelenségalapú tanulási módszer segítségével 3-4 fős csoportokban elvégzik a karbantartási munkaműveleteket , a munkafolyamat fő lépéseiről videót, saját képeikkel illusztrált, részletes leírást készítenek. 

 

Tananyag készítéséhez használt alkalmazás
Redmenta
Google Sites
Értékelési terv

Az elméleti tudás a tananyag után rögzített Redmenta teszt kitöltésével, a gyakorlati ismereteket az elvégzett karbantartási műveletek elvégzésével.

A csoportok véleményezik egymás munkáját, kérdéseket tehetnek fel egymásnak. A tanár értékelik a csoportok munkáját, és a csoportok közös munkájaként létrejött írásos beszámolót. Az értékelés során különös figyelmet fordít a munkavédelmi és környezetvédelmi szabályok betartására, a csoport tagjainak együttműködésére.