Umanismul – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt projekta
Sector
Arts and humanities
Tema, učno področje
Învață prin joc
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Communication and collaboration
Creativity and innovation
Critical thinking, problem solving
Media literacy
Social and intercultural skills
Metoda poučevanja
gamification
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
La sfârșitul orei elevii vor putea să identifice și să diferențieze între trăsăturile umanismului, iluminismului și romantismul românesc prin crearea de jocuri interactive în kahoot
Potrebna orodja
calculator, smartphone
Trajanje
6 ore
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

https://www.britannica.com/biography/Johannes-Gutenberg/images-videos

https://www.alamy.com/stock-photo-dante-alighieri-la-divina-commedia-linferno-the-divine-comedy-hell-97623667.html

https://www.liberliber.it/online/autori/autori-a/dante-alighieri/la-divina-commedia-edizione-petrocchi/

https://www.alamy.com/don-quixote-fully-titled-the-ingenious-gentleman-don-quixote-of-la-mancha-spanish-el-ingenioso-hidalgo-don-quijote-de-la-mancha-is-a-spanish-novel-by-miguel-de-cervantes-saavedra-published-in-two-volumes-in-1605-and-1615-don-quixote-is-considered-one-of-the-most-influential-works-of-literature-from-the-spanish-golden-age-and-the-entire-spanish-literary-canon-as-a-founding-work-of-modern-western-literature-and-one-of-the-earliest-canonical-novels-it-regularly-appears-high-on-lists-of-the-greatest-works-of-fiction-ever-published-image344276113.html?imageid=75A98215-C5E6-4206-9FF9-D662B43679DC&p=871016&pn=1&searchId=16f4bca0ca673d750045f4e3fdf35891&searchtype=0

https://www.alamy.com/stock-photo-pedagogyteacherdisputationwoodcut-by-jost-amman1539-159116th-century16th-96384237.html?imageid=AE9CB92C-8A33-4961-9D99-D835D4712373&p=58867&pn=1&searchId=27ac6e36bf4b064a792eb63cdd7b968a&searchtype=0

https://www.alamy.com/raphael-raffaello-sanzio-da-urbino-the-school-of-athens-1511-fresco-vatican-museums-vatican-city-romewall-image436586889.html?imageid=4CC2C6D4-F93B-42AF-A4E6-E7D06D1D9498&p=183049&pn=1&searchId=27ac6e36bf4b064a792eb63cdd7b968a&searchtype=0

https://www.alamy.com/stock-photo-christopher-columbus-landing-in-new-world-1492-135096130.html?imageid=8C8B6EE1-018C-454F-A0E4-3579D0E35CD2&p=52089&pn=1&searchId=d01ef74e73f56e61256c76e8e08dcce8&searchtype=0

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Umanismul

     În prima lecție, elevii sunt grupați în 4 echipe. Fiecare echipă are ca sarcină să caute informații legate de: 
     Echipa 1: ideologia umanismului.
     Echipa 2: religia în perioada umanistă.
     Echipa 3: viața socială și economică în umanism (descoperiri, călătorii)
     Echipa 4: umanismul și arta.
     Elevii iau notițe, formulează informațiile în enunțuri coerente, realizează cartonașe de care se vor folosi pentru etapa următoare a proiectului.
     Fiecare echipă își desemnează un secretar, care va nota ceea ce consideră ceilalți membri ai echipei ca fiind relevant. 
     Mai este desemnat și un vorbitor, care va prezenta oral informațiile celorlalte echipe.

Izvajanje učne ure/projekta

     În a doua lecție, fiecare echipă își prezintă, în fața clasei, informațiile conspectate pe cartonașe. Ceilalți elevi, din celelalte echipe, sunt solicitați să ceară lămuriri sau să vină cu completări, în cazul în care au.
     În a treia oră, profesorul realizează o sinteză cu informațiile cele mai importante care au fost deja prezentate de elevi și cu unele noi pe care le consideră relevante pentru înțelegerea umanismului. Elevii iau notițe.
     În a patra oră, elevii sunt solicitați să rezolve un exercițiu interactiv în Kahoot.

https://create.kahoot.it/details/b10c9d2d-8e94-4765-89b2-85828d83e9e5

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Kahoot
Načrt vrednotenja

 După joc și după obținerea rezultatelor, profesorul le explică elevilor cum să realizeze, la rândul lor, un joc educativ în Kahoot.  Elevii primesc temă de casă realizarea unui astfel de joc interactiv la Umanism, care să includă minimum 10 întrebări.

    Elevii au un sfârșit de săptămână pentru a realiza și a trimite jocul interactiv profesorului spre verificare și evaluare.
     În funcție de complexitatea jocului, de exprimare și ortografiere, de corectitudinea informațiilor, elevul va primi 0 p / 1 p / 2 p pentru realizarea acestei teme. Aceste puncte vor putea fi folosite de elev la nota de la testul de verificare a cunoștințelor legate de umanism din cadrul celei de-a șasea ore.   

Diferenciacija

Pentru a cincea oră, profesorul selectează câteva dintre cele mai bine realizate jocuri de către elevi pentru a fi jucate și, astfel, pentru a exersa pentru testul ce urmează. 

https://create.kahoot.it/details/7c460307-9ff0-491e-9028-44d6478e1df8

https://create.kahoot.it/details/facc2c8a-9d67-42f0-96a0-373fa0914ba4

https://create.kahoot.it/details/37859341-4c33-4074-aaa2-ed5f78355ea4

Domača naloga, projektna naloga

La sfârșitul proiectului, sunt aduse la cunoștința elevilor următoarele două lecții în cadrul cărora vor trebui să realizeze un nou joc interactiv în Kahoot: Iluminismul și Romantismul.

Fiecare elev poate opta pentru una dintre cele două lecții.