Gráfok - összefoglaló óra 11. osztályosoknak

  • Teveliné Matejdesz Anikó
Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Természettudományok, matematika és statisztika
Tema, učno področje
Gráfok
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
fogalombővítés
Metoda poučevanja
(556) magyarázat
A téma közös megbeszélése
aktív tanulás
differenciált fejlesztés
Egyéni munka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
A cél a gráfok alapfogalmainak ismerete, problémák modellezése és egyszerű gráfelméleti összefüggések alkalmazása.
Potrebna orodja
okostelefon, laptop, kivetítő
Trajanje
45 perc
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

nincs

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Ráhangolódás (7 perc)

Videómegtekintés

Zanza videó:

Gráfok – Hogyan haladjunk át Königsberg hídjain?

A videóból figyeljék meg:

  • Mi a gráf?
  • Mit jelentenek a csúcsok és élek?
  • Mi volt a königsbergi hidak problémája?
  • Mit nevezünk fokszámnak?

Gyors Kahoot / Mentimeter kérdések

  1. A gráf csúcsokból és ______ áll.
  2. Mi a fokszám?
  3. Lehet-e több él ugyanazon két csúcs között?
Izvajanje učne ure/projekta

2. Alapfogalmak ismétlése (8 perc)

Páros feladat

A tanár kivetít egy gráfot.

Kérdések:

  1. Hány csúcsa van?
  2. Hány éle van?
  3. Melyik csúcs fokszáma 4?
  4. Van-e hurokél?
  5. Egyszerű gráf-e?
  6. Összefüggő-e?

Fogalomkártyák

Minden pár kap egy fogalmat:

  • csúcs
  • él
  • fokszám
  • hurokél
  • párhuzamos él
  • egyszerű gráf
  • teljes gráf
  • összefüggő gráf

30 másodpercben ismertetik.

3. Csoportverseny: Gráfdetektívek (10 perc)

Feladat 1

Rajzolj olyan gráfot,

  • amelynek 5 csúcsa van,
  • 6 éle van,
  • összefüggő,
  • nem teljes.

Feladat 2

Rajzolj olyan gráfot,

  • amely nem egyszerű,
  • de összefüggő.

Feladat 3

Rajzolj teljes gráfot 4 csúccsal.

Kérdés:

Hány éle van?

Megoldás:

4⋅32=6\frac{4\cdot3}{2}=624⋅3​=6

A leggyorsabb helyes megoldás pontot kap.

4. Fokszámok és a kézfogás-tétel (6 perc)

A videóban is szereplő tétel:

A fokszámok összege az élek számának kétszerese. 

Zanza-alapú feladat

Öt ember a következő ismerősszámokat mondja:

2, 3, 3, 1, 2

Kérdés:

Lehetséges ilyen Facebook-ismeretségi hálózat?

Megoldás:

2+3+3+1+2=112+3+3+1+2=112+3+3+1+2=11

Páratlan.

A fokszámok összege mindig páros.

Nem lehetséges. 

Villámkérdés

Igaz vagy hamis?

  • Egy gráfban lehet 3 páratlan fokszámú csúcs.
  • Egy gráfban lehet 4 páratlan fokszámú csúcs.

Megoldás:

❌ Nem

✅ Igen

5. Euler-vonal kihívás (10 perc)

Csoportmunka

Rajzolják le a következő gráfot:

A-----B
|\   /|
| \ / |
|  X  |
| / \ |
|/   \|
D-----C

 

Kérdések:

  1. Határozzátok meg a fokszámokat!
  2. Van-e Euler-vonal?
  3. Van-e Euler-kör?

Megbeszélés

A tanulók felismerik:

  • minden csúcs fokszáma páros
  • ezért van Euler-kör

Kapcsolódás a königsbergi problémához:

A hidak gráfjában négy páratlan fokszámú csúcs van, ezért nem létezik olyan séta, amely minden hidat pontosan egyszer érint és visszatér a kiindulópontra. 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Canva
ChatGPT
Kahoot
Načrt vrednotenja

6. Óra végi kilépőkártya (4 perc)

Minden tanuló egy cetlin válaszol:

  1. Mi a fokszám?
  2. Mit jelent az összefüggő gráf?
  3. Mikor van Euler-kör?
  4. Mi volt ma a legérdekesebb feladat?
Diferenciacija

Differenciálás

Gyorsabban haladóknak

Az asztalitenisz-bajnokság feladata:

Hat játékos közül mindenki mindenkivel egyszer játszik.

Kérdés:

Hány mérkőzés lesz összesen?

Felzárkóztatás

Színes fonallal vagy mágneses táblán csúcsok és élek kirakása.

Domača naloga, projektna naloga

HF: tanulni a fogalmakat, átnézni a feladatokat

Priponka