- Prijava ali Registracija za objavo komentarjev






A tanulók 4 fős csoportokban dolgoznak.
Minden csoportban lehetőleg legyen:
- 1 biztosabban haladó tanuló
- 1 közepes tempóban dolgozó tanuló
- 1 támogatást igénylő tanuló
- 1 kommunikációban / rendezésben erősebb tanuló
A csoporton belüli szerepek:
- anyagfelelős
- jegyző
- eszközfelelős
- szóvivő
Óraterv
Gépészeti alapismeretek - 9. évfolyam
2 x 45 perc • kooperatív csoportmunka • differenciált feladatadás

Téma: A kézi megmunkálás előkészítése - előrajzolás síkban és térben, az előrajzolás eszközei és használatuk.
Tantárgy
Gépészeti alapismeretek
Évfolyam
9.
Tematikai egység
A kézi megmunkálás előkészítése
Órakeret
2 x 45 perc
Óratípus
Új ismeretet feldolgozó, rendszerező és alkalmazó óra
Munkaforma
4 fős heterogén csoportmunka
Fejlesztési fókusz
Szaknyelv, eszközfelismerés, műveleti sorrend, együttműködés
Forrás
A megadott tankönyvi képek és ábrák
Tanulási eredmények a 2. óra végére:
• a tanulók megnevezik az előrajzolás célját és fő lépéseit;
• felismerik és alapfunkció szerint csoportosítják a rajztűt, párhuzamtűt, talpas magasságmérőt, derékszöget, körzőt, középpontkeresőt és a befogó segédeszközöket;
• képesek kiválasztani, hogy adott feladathoz mely eszköz használható;
• kooperatív csoportmunkában rövid szakmai posztert vagy vázlatlapot készítenek.
. Tananyag-váz és pedagógiai előkészítés
Kulcsfogalmak
• előrajzolás, síkbeli és térbeli előrajzolás
• bázis, befogás, pontozás, ellenőrzés
• rajztű, párhuzamtű, talpas magasságmérő
• sima, talpas és ütközős derékszög
• hagyományos, rögzíthető, rugós és rúdkörző
• középpontkereső, előrajzolóprizma, kengyeles prizma, felfogóderékszög
Szükséges eszközök
• a megadott képek kinyomtatva vagy kivetítve
• A3-as lap, filcek, ragasztójegy, olló
• vonalzó, körző, derékszög, kartonból kivágott körlapok
• ha rendelkezésre áll: rajztű, középpontkereső, V-prizma vagy hasonló bemutatóeszköz
Csoportszervezés
• 4 fős, heterogén összetételű csoportok
• szerepek: koordinátor, időfelelős, jegyző, szóvivő
• minden csoport külön témacsomagot kap, majd a 2. órán tanítja a többieket
Biztonság és óraszervezési megjegyzés
• az éles hegyű eszközöket csak bemutatáskor, felügyelettel használjuk;
• a képeken szereplő műveleteket először maketten vagy papíron modellezzük;
• a csoportmunkában minden tanuló kap rövid, jól körülhatárolt feladatot.
2. Részletes óramenet - 1. tanóra (45 perc)
Idő
Szakasz
Tanári tevékenység
Tanulói tevékenység
Módszer /
differenciálás
0-5
Ráhangolás
Kivetíti az 1. képcsoportot, kérdésekkel indít: Miért kell a munkadarabon előre jelölni? Hol lehet mérethiba?
Ötletelés, rövid válaszok, előzetes tudás mozgósítása.
beszélgetés; BTMN: kulcsszavas kérdéskártya; SNI: képre mutatással is válaszolhat
5-10
Célkitűzés
Tisztázza a mai célokat és a kulcsszavakat.
A füzetbe beírják a témát, kiemelik a kulcsszavakat.
tanári magyarázat; rövid, vizuálisan kiemelt vázlat
10-15
Csoportalakítás
Kiosztja a szerepeket és a 4 témacsomagot.
Elfoglalják a szerepeiket, átveszik a feladatlapot.
kooperatív szervezés; heterogén csoportok
15-28
Szakértői feldolgozás
Irányító kérdéseket ad a saját képcsomaghoz.
A csoport feldolgozza az ábrákat, kulcsszavakat gyűjt, 3-4 fontos állítást ír.
csoportmunka; BTMN: hiányos vázlat; SNI: képes párosító lap
28-38
Poszterkészítés
Segíti a poszter vagy jegyzetlap elkészítését, figyel a szaknyelvre.
A csoport elkészíti az A3-as összefoglalót és egy 3 kérdéses mini-kvízt.
produktív csoportmunka; mintaposzter a táblán
38-43
Galériaséta
Megadott szempontokkal körbejáratja a csoportokat.
Megnézik egymás munkáját, egy-egy dicsérő észrevételt írnak cetlire.
galériaséta; rövid, strukturált megfigyelési lap
43-45
Lezárás
Összegzi a fő tanulságokat, kijelöli a 2. óra feladatát.
Exit ticket: írj le egy új fogalmat és egy eszközt.
formatív értékelés; szóbeli válasz is elfogadott
3. Részletes óramenet - 2. tanóra (45 perc)
Idő
Szakasz
Tanári tevékenység
Tanulói tevékenység
Módszer /
differenciálás
0-5
Ismétlés
Gyors párosító játékkal aktiválja az előző óra fogalmait.
Fogalom-eszköz párosítást végeznek szóban vagy kártyával.
ráhangoló játék; SNI: 3 választásos kártya
5-21
Csoportprezentációk
Csoportonként 4 percben moderálja a bemutatókat.
A szóvivők bemutatják a témát, a többiek jegyzetelnek.
mini prezentáció; BTMN: beszédvázlat; SNI: képre mutatás + kulcsszó
21-33
Alkalmazó feladat
Vegyes csoportoknak 3 problémát ad: eszközválasztás, műveleti sorrend, kör középpontjának kijelölése.
Megoldási javaslatot készítenek, majd szóban indokolnak.
problémamegoldás; gyakorlati modell kartonkörrel
33-40
Differenciált feladatlap
Kiosztja a BTMN és SNI támogatott feladatlapokat, illetve a standard lapot.
Önálló vagy páros kitöltés a saját támogatási szintnek megfelelő lapon.
egyéni differenciálás; plusz idő, segítő társ
40-45
Értékelés, reflektálás
Közös ellenőrzés, önértékelő skála kitöltése, dicséret.
Visszajelzést adnak: mi ment jól, miben kérnek még segítséget.
formatív értékelés; szóbeli visszajelzés is elfogadott
Javasolt módszer: formatív, kritériumalapú csoportmunka-értékelés tanári megfigyeléssel, csoportszintű visszajelzéssel és rövid tanulói önértékeléssel. Az értékelés középpontjában a részvétel, az együttműködés, a szakmai pontosság és a feladatmegoldás áll. Az értékelés célja elsősorban a fejlesztő visszajelzés, nem pedig a hibák kiemelése.
Az értékelés elemei: 1) tanári megfigyelés a csoportmunka során, 2) a csoport által elkészített produktum rövid értékelése, 3) egyperces önértékelés az óra végén.
Értékelési szempont
0 pont
1 pont
2 pont
Együttműködés a csoportban
Nem kapcsolódik be, zavarja a munkát.
Részben együttműködik, időnként segítséget igényel.
Aktívan együttműködik, segíti a csoport munkáját.
Feladatmegértés
Csak folyamatos segítséggel érti meg a feladatot.
Részben önállóan dolgozik, néha megerősítést kér.
Önállóan érti és végzi a feladatot.
Eszközök felismerése és megnevezése
Kevés eszközt ismer fel.
A főbb eszközöket felismeri.
Pontosan megnevezi és funkciójukat is ismeri.
Szakmai pontosság
Több pontatlanság jelenik meg.
Kisebb hibákkal dolgozik.
Pontos, szakszerű megoldást ad.
Csoportproduktum minősége
Hiányos vagy nehezen értelmezhető.
Lényegében megfelelő, kisebb hiányosságokkal.
Áttekinthető, rendezett és tartalmilag helyes.
Szóbeli bemutatás / visszajelzés
Csak nagy segítséggel kapcsolódik be.
Röviden ismerteti a megoldást.
Lényegre törően, érthetően mutatja be a csoport munkáját.
Összpontszám: 12 pont. Javasolt értelmezés: 10–12 pont = kiemelkedően teljesített; 7–9 pont = megfelelően teljesített; 4–6 pont = fejlesztendő; 0–3 pont = intenzív támogatást igényel.
BTMN és SNI tanulók értékelésének szempontja: az egyéni haladás, a bevonódás, a részfeladat sikeres teljesítése és a kommunikáció módjához igazított megnyilvánulás előnyt élvezzen. Szóbeli felelet helyett elfogadható a rámutatás, páros válaszadás, képkártyás megoldás vagy rövid kulcsszavas válasz is.
Gyors önértékelés az óra végén: 1. Mi volt ma a feladatom a csoportban? 2. Melyik eszközt ismertem fel biztosan? 3. Miben volt szükségem segítségre?
Értékelési forma javaslat: szöveges, fejlesztő visszajelzés csoportonként, majd rövid egyéni megerősítés a differenciált feladatban részt vevő tanulóknak.
Differenciált feladatok BTMN és SNI tanulók számára
Az alábbi feladatok kifejezetten csoportmunkába ágyazva, rövid instrukciókkal és vizuális támaszokkal használhatók.
BTMN támogatott feladatlap
1. Sorrendalkotás: az alábbi lépéseket tedd megfelelő sorrendbe - műhelyrajz értelmezése, munkadarab előkészítése, bázis kiválasztása, eszközök előkészítése, előrajzolás, ellenőrzés.
2. Párosítás: kösd össze az eszközt a funkciójával - rajztű, talpas magasságmérő, középpontkereső, felfogóderékszög.
3. Hiányos mondatok szóbankkal: 'A méreteket lehetőleg a _____ felől visszük fel.' 'A _____ a kör közepének megkeresését segíti.' 'A rajztűt csak _____ szabad.'
4. Beszédsegítő a szóvivőnek: egészítsd ki - 'A mi csoportunk témája ...', 'A legfontosabb eszköz ...', 'Erre azért van szükség, mert ...'.
5. Önellőrző pipa: Megneveztem 2 eszközt - Igen / Még gyakorlom; Tudok 1 szabályt mondani - Igen / Még gyakorlom.
SNI támogatott feladatlap
1. Képfelismerés: mutasd meg vagy karikázd be, melyik eszköz a középpontkereső, melyik a körző, és melyik segít a rögzítésben.
2. Egyszerű sorrend: számozd 1-4-ig - rajz megértése, munkadarab előkészítése, jelölés, ellenőrzés.
3. Igaz vagy hamis? a) A rajztűvel vonalat húzunk. b) A körző csak derékszög rajzolására való. c) A felfogóderékszög megtámasztja a munkadarabot.
4. Gyakorlati mini feladat: karton körlapon, tanári vagy társsegítséggel húzz két átmérőt, majd jelöld be a metszéspontot.
5. Választható szóbeli feladat: mondd el egy mondatban, miért jó, ha a munkadarab stabilan áll és nem mozdul el.
Pedagógiai segítség BTMN tanulóknak
• kiemelt kulcsszavak és rövidített instrukciók
• ellenőrzőlista a csoportmunka lépéseihez
• előre megadott mondatkezdések a beszámolóhoz
• időkeret vizuális jelzése
Pedagógiai segítség SNI tanulóknak
• nagyobb betűméret, egy feladatlapon kevesebb item
• képes, konkrét és egyértelmű utasítások
• szóbeli válasz, rámutatás vagy manipuláció is elfogadható
• segítő társ vagy tanári rávezetés
Formatív értékelési szempontok
• pontosan használja-e a tanuló a legalapvetőbb szakkifejezéseket;
• felismeri-e a megfelelő eszközt és meg tudja-e indokolni a választását;
• betartja-e a csoportszerepet és együttműködik-e a többiekkel;
• képes-e röviden összefoglalni, mit tanult az előrajzolásról.
A dokumentum szabadon szerkeszthető; az intézményi adatok és a konkrét tanulócsoporthoz igazított megjegyzések kiegészíthetők.
6. Tanulói feladatok képességszint szerint, csoportonként
Az alábbi bontás közvetlenül kiosztható a csoportoknak. Minden csoportban az alapszintű, középszintű és emelt feladat közül a tanár választhat, illetve differenciáltan is kioszthatja azokat.
A csoport - Az előrajzolás folyamata
Alapszint: Rendezd sorrendbe a 6 lépést kártyákkal, majd jelöld be, hol jelenik meg a bázis kiválasztása.
Középszint: Írd le 3 lépés szerepét, és készíts 5 kulcsszavas folyamatábrát.
Emelt szint: Adj példát arra, milyen hibát okozhat a rossz bázisválasztás vagy az ellenőrzés kihagyása.
BTMN / SNI támogatás: BTMN: képes sorrendkártya és mondatkezdés. SNI: 4 képes lépés, rámutatással vagy szóbeli válasszal.
B csoport - Rajztű, rajzasztal, párhuzamtű
Alapszint: Nevezz meg 3 eszközt a képen, és mondd meg, melyikkel húzunk vonalat.
Középszint: Töltsd ki az eszköz-funkció táblázatot: rajztű, párhuzamtű, talpas magasságmérő.
Emelt szint: Hasonlítsd össze, mikor használunk rajztűt, párhuzamtűt és talpas magasságmérőt.
BTMN / SNI támogatás: BTMN: hiányos táblázat szóbankkal. SNI: képkiválasztás, eszközre mutatás, egy rövid mondat.
C csoport - Derékszögek és körzők
Alapszint: Párosítsd a sima, talpas és ütközős derékszöget, illetve a körzőfajtákat a képekkel.
Középszint: Sorolj fel 2 szabályt a pontos kör- és merőleges jelöléshez.
Emelt szint: Válassz megfelelő eszközt 3 műhelyhelyzethez, és indokold meg a döntésedet.
BTMN / SNI támogatás: BTMN: választókártyák és rövid indoklóminta. SNI: mutasd meg, melyikkel húznál kört és melyikkel merőlegest.
D csoport - Középpontkeresés és befogás
Alapszint: Nevezd meg a középpontkeresőt és még 2 befogó segédeszközt.
Középszint: Írd le 3 lépésben, hogyan határoznád meg egy kör alakú munkadarab középpontját.
Emelt szint: Magyarázd el, miért fontos a stabil rögzítés hengeres testeknél és bonyolult alakú munkadaraboknál.
BTMN / SNI támogatás: BTMN: hiányos folyamatábra. SNI: karton körlapon gyakorlati jelölés tanári vagy társsegítséggel.
Javasolt kiosztási elv
• alapszint: biztos fogalomfelismerés, párosítás, egyszerű sorrendalkotás;
• középszint: rövid magyarázat, funkció megnevezése, szabályok összegyűjtése;
• emelt szint: indoklás, összehasonlítás, hibaforrások megfogalmazása;
• BTMN és SNI tanulóknál a csoporton belüli szerep legyen rövid, jól körülhatárolt és vizuálisan is támogatott.
Igaz–hamis állítások
Példák:
- A rajztűt csak húzni szabad.
- A rajzasztal felülete lehet érdes.
- A bázis kiválasztása segíti a pontos méretfelvitelt.
- A középpontkereső kör alakú testeknél használható.
- A pontozás az ellenőrzés előtt történhet.
Tanulói tevékenység:
- igaz/hamis döntés
- rövid indoklás
BTMN-támogatás:
- egyszerű, rövid mondatok
- kevesebb állítás
- szóbeli válasz lehetősége
SNI-változat:
- két válaszkártya: IGAZ / HAMIS
- egyéni vagy páros megoldás