Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Pedagógia, oktatás
Tema, učno področje
Függvények
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Digitális készségek
Kommunikáció és együttműködés
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Problémamegoldó készség
Metoda poučevanja
csoportmunka
Frontális munka
Predmet(-i) javnega izobraževanja
Cilji učenja in razvoja
Függvényfogalom mélyítése, matematikai gondolkodás és rendszerezés, Problémamegoldó képesség
Potrebna orodja
tábla, kréta / filctoll projektor vagy interaktív tábla
Trajanje
45
Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

Ráhangolódás, ismétlés
Egy rövid videó megtekintése
Gondolattérkép
https://notebooklm.google.com/notebook/66c8d862-9824-4419-ac6b-a1d866ac1dfb

Izvajanje učne ure/projekta

Felfedező projektmunka – részletesen (25 perc)

1. Csoportalakítás (1–2 perc)

  • 4–5 fős csoportokat alakítunk.
  • Minden csoport egy függvénytípust kap:
    • Lineáris
    • Másodfokú
    • Abszolútérték
    • Négyzetgyök
  • A csoport feladata, hogy felfedezze és rendszerezze a függvény tulajdonságait.

2. Feladatok a csoportoknak

A. Grafikon ábrázolása (vizuális rész)

  • Rajzolják le a függvény grafikonját papírra vagy digitális eszközzel (pl. Desmos, GeoGebra).
  • Jelöljék a fontos pontokat, pl. zérushelyek, minimum, maximum, metszéspontok.
  • Színezéssel emeljék ki a jellegzetes tulajdonságokat.

Cél: vizuális felismerés, grafikon-értelmezés fejlesztése.

B. Tulajdonságok összegyűjtése (elemző rész)

  • Értelmezési tartomány (mely x-ekre van definiálva)
  • Értékkészlet (milyen y-értékeket vesz fel)
  • Minimum / maximum (ha van)
  • Monotonitás (nő, csökken, változik)
  • Szimmetria (tengelyes, pontszerű)
  • Tipikus pontok (pl. (0,0), (1,1) stb.)

Cél: rendszerező, analitikus gondolkodás fejlesztése.

C. Valós élethez kapcsolódó alkalmazás (alkalmazó rész)

  • Találjanak ki egy élethelyzetet, ahol a függvényt használhatnák.
  • Példák:
    • Lineáris: taxi alapdíj + km díj
    • Másodfokú: dobott tárgy pályája (parabola)
    • Abszolútérték: hőmérséklet-különbség
    • Négyzetgyök: sugárból számított terület
  • Rajzolják le a helyzetet röviden, vagy írják le 1–2 mondatban.

Cél: kreatív gondolkodás, alkalmazás, motiváció a valós kapcsolathoz.

D. Prezentációra való előkészítés (3–5 perc)

  • Készítsék el rövid ismertetőjüket a függvényről:
    • grafikon + tulajdonságok + valós példa
  • Minden csoport 1–2 percben tudja bemutatni.

3. Tanári szerep

  • Segítő, moderáló: ellenőrzi, hogy minden csoport haladjon
  • Felhívja a figyelmet az analitikus és kreatív feladatok egyensúlyára
  • Kérdésekkel ösztönzi a gondolkodást:
    • „Mi történik, ha x változik?”
    • „Miért pont ez a valós példa illik a függvényhez?”
Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
ChatGPT
Gamma.app - prezentáció készítő
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
Notbooklm
Načrt vrednotenja

A diákok tudását, készségeit és együttműködését mérni.

  • Rávilágítani az erősségekre és fejlesztendő területekre.
  • Támogatni az önálló gondolkodást és kreatív problémamegoldást.
    Összegző / lezáró értékelés
  • Gyors kvíz az óra végén (5 perc)
    • 4–5 kérdés: függvénytípusok, tulajdonságok, értelmezési tartomány
    • Segít a tudás rögzítésében és az órai munka hatékonyságának mérésében.