Pomen čutil pri senzorični analizi živil. – lesson / project plan

Vrsta učne ure/projektnega načrta
načrt lekcije
Sector
Kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo in veterina
Tema, učno področje
Senzorična analiza živil
Poklicni predmet(i)
Razred
Kompetence/spretnosti, ki jih je treba razviti
Znanja in spretnosti IKT
Komuniciranje in sodelovanje
Kritično mišljenje, reševanje problemov
Prožnost in prilagodljivost
Strokovne kompetence in spretnosti, ki jih je treba razviti
Izvaja senzorične analize kakovosti vstopne surovine in živilskih izdelkov v skladu s pravilniki
Metoda poučevanja
simulacija
razlaga
Cilji učenja in razvoja
Na koncu učne ure bodo dijaki poznali pomen in delovanje čutil pri senzorični analizi vzorca.
Koncepti
Senzorična analiza, čutila.
Potrebna orodja
Pametni telefon.
Trajanje
2 šolski uri
Gradiva, ki se izdajo pred poukom ali za projekt

Senzorični list kamor dijaki vnašajo odgovore o zaznavanju okusa, vonja, tipa, vida,...

Priprava vzorcev za izvedbo senzorične analize - raztopine za okušanje osnovnih okusov (sladko, slano, kislo, grenko), arome za testiranje vohalnih čutnih celic, vrečka z različno velikimi semeni za testiranje prstnih čutnih celic, barvna lestvica raztopin za testiranje barvne zaznave in vzorci čokolade za degustacijo. 

 

Uvodni del učne ure / Priprave na projekt

V uvodnem delu učne ure naredim uvod v naša čutila, katera čutila imamo in kako so vsa bolj ali manj pomembna za izvedbo senzoričnega ocenjevanja vzorcev živil. Predstavitev jim pripravim v programu Canva. Ob razlagi jih spodbujam k sodelovanju z vprašanji, ogledamo si kratek posnetek o čutilih. 

Izvajanje učne ure/projekta

Najprej jih napotim, da se s pomočjo mobilnih telefonov povežejo do simulacije o čutilih na spletni povezavi strani Gizmos: https://gizmos.explorelearning.com/index.cfm?method=cResource.dspView&ResourceID=1069 kjer si ogledajo simulacijo, raziščejo kako naše telo zaznava dražljaje s čutili ter spodaj rešijo kratek kviz na temo čutil. Skupaj pogledamo odgovore. 

Po tem opravijo senzorično analizo in zapišejo ugotovitve v učni list. Okušajo pripravljene raztopine z okusi sladko, slano, kislo grenko in ugibajo za kateri okus gre. Vonjajo pripravljene arome in pod številko vzorca zapišejo za kateri vonj gre. Z zavezanimi očmi potipajo različna semena in zapišejo kaj tipajo (fižol, oreh, bučna semena,...), ogledajo si barvno letvico raztopin in zapišejo vrstni red barvne lestvice od najsvetlejše, do najtemnejše barve. Na koncu poizkusijo košček čokolade in vpišejo komentar - kateri dodatni okus zaznajo in katera jim je po okusu najboljša. 

Skupaj komentiramo rezultate, povem jim pravilne odgovore, vprašam jih kako jim je šlo, dam možnost da povedo kaj jim je bilo najteže zaznavati s čutili.

Po končani senzorični analizi se prijavijo v spletno učilnico in si ogledajo pripravljeno vsebino v H5P - videoposnetek Sense of taste, ob katerem morajo odgovoriti na 5 vprašanj, ki so vključena v posnetek. 

Na koncu učne ure ponovimo snov in s pomočjo aplikacije Plickers pozovem dijake, da odgovorijo na zastavljena vprašanja.

 

Digitalne naprave, ki se uporabljajo za ustvarjanje lastne vsebine
Plickers
Canva
h5p
Drugo orodje, ki ni vključeno v prejšnji seznam
Gizmos - senses
Načrt vrednotenja

Dijaki imajo ob koncu izpolnjen učni list z zapisanimi komentarji, zapisane imajo odgovore na vprašanja iz spletne učilnice, aplikacija Plickers pa mi omogoča, da dobim takoj povratno informacijo o razumevanju snovi. 

Diferenciacija

Dijaki, ki so hitrejši dobijo nalogo, da razmislijo in zapišejo kakšen primer situacije v kateri so v vsakdanjem življenju že zaznavali te okuse, vonje, uporabljali čutila - na kaj jih določena vonjava spominja, kako povezujejo vonje s situacijami, okoliščinami. Opazujejo kako je z zaznavami povezan naš spomin. 

Domača naloga, projektna naloga

V tednu ki je pred njimi so pozorni na zaznave s svojimi čutili, opazujejo katera čutila uporabljajo v vsakdanjem življenju, katera se jim zdijo pomembnejša, s senzorično zaznavo okusov ocenjujejo zaužito hrano,...