Mi a hang?
A hang egy rugalmas közeg részecskéinek rezgése, amelyet mozgó hangforrás hoz létre. A szabályos rezgő mozgás szabályos szerkezetű hangokat hoz létre, ezeket zenei hangoknak nevezzük, kellemesebbnek észleljük.
A szabálytalan mozgású hangforrások (pl. koppanás, zörrenés) által keltett hangok hangok között is vannak kellemesebbek (pl. csobbanás, lombsusogás).
Hang- és hangérzet
A hangoknak hangérzetük van, a hangérzet az, amilyennek észleljük őket.
Vannak olyan hangok, melyeket egyáltalán nem észlelünk (sok állatfaj észleli az ember által nem észlelt hangokat is). Az egyes emberek hallási észlelése eltérő lehet, vannak érzékenyebb és kevésbé érzékeny emberek. A nagyon erős hangokat fájdalomként észleljük.
A levegő útja a beszéd során
A beszédképzéshez levegőre van szükség, ugyanis a beszédhangokat a tüdőnkből kiáramló levegő segítségével képezzük. A levegő a tüdőből a légcsövön keresztül jut a gégébe, amelyben a hangszalagok helyezkednek el. A hangszalagokat izmok segítségével tudjuk szabályozni.
A levegő a gégét elhagyva a garatba jut. A garatból nyílik a szájüreg és az orrüreg, a levegő ezeken keresztül távozhat.
A legtöbb hang a szájüregben nyeri el végső formáját, itt történik az artikuláció. A szájüregben található hangképző szervek mozgatásával különbözőképpen módosíthatjuk a levegő áramlását. Mássalhangzók képzésénél akadályokat állítunk a levegő útjába, a magánhangzók képzésénél a levegő szabadon áramlik ki.
Mihez van szükség levegőre?
Milyen szervek vesznek részt a hangképzésben?
Hogy képezzük a mássalhangzókat?
Hogy képezzük a magánhangzókat?
Rajzold le hangképzés során a levegő útját!